Vajina Daraltıcı Kremler ve Kegel Egzersizi

Vajina Daraltıcı Kremler ve Kegel Egzersizi

Vajina estetiği ilk başta düşünüldüğünde gereksiz gibi gelse de aslında yüze ya da bedenimizdeki bir bölgeye uygulanması kadar önemlidir. Görünür bölge olmamasına karşın gerek cinsel hayatı etkilemesinden gerekse bayanların kendine güveni açısından önemi büyüktür. Özellikle doğum sonrası vajinanın elastikiyet kaybına uğrayarak genişlemesi kadınların cinsel hayatı açısından bir sıkıntı haline geliyor. Bu yüzden eşler arasında bozulan seks hayatı, ilişkilerde soğukluk yaratıyor ki bunun sonucu boşanmalara bile gidiyor.

Vajina Daraltıcı Kremler ve Kegel Egzersizi

İlerleyen yaşa bağlı vajinal genişleme ise ciltte olduğu gibi önlenemez bir durum ve deformasyondur.Bunun yanı sıra kendi kendini temizleme ve kendisine has bakteri barındırma yetisine sahip vajina; bollaşma nedeniyle dışarı dünyadaki bakteriler ve mikroplara daha açık hale geliyor. Sık sık mantar ve bakteriyel enfeksiyona yakalanma riski ise çoğalıyor. Vajina kaslarının elastikiyetini kaybetmesinden dolayı da idrar kaçırma gibi hoş olmayan bir durumla karşı karşıya kalınır. Bu da kötü koku ve bölge için sürekli nem anlamına gelir ki bölgenin sağlığını bozabilir. Bunun yanı sıra giyilen dar kesim pantolon, tayt ya da mayo – bikini ise dışarıdan fark edilmese bile kendiniz rahatsız olduğunuzdan dolayı hep dikkat etmek zorunda hissediyorsunuz.

Her estetik kaygısı yaşayan insanın gittiği estetik cerrahlar bu sorunun üstesinden kolayca gelebiliyor. Lazer ya da alışılagelen şekilde yapılan ameliyatlara herkes gönüllü olmazken, yapılan bazı doktor hataları ise ömür boyu tamir olmaz hatalara yol açabiliyor. Bu yüzden piyasada çok sıklıkla satılan ve çoğu bitki özlerinden yapılan vajina daraltıcı kremler ise ameliyat kadar çabuk sonuç vermese de uzun vadede (6 ay gibi) etkisini görebiliyorsunuz. Hem operasyon sonrası kullanılacak ilaçlar olmazken hem de günlük hayatınıza devam edebiliyorsunuz. Maddi açıdan da harcayacağınız paralar ise cebinizde kalıyor. Vajina daraltıcı kremler için sadece düzenli kullanım ve uygularken uyacağınız kurallara ise yetiyor. İçerdiği bitkisel ürüne de bağlı olarak ilk kullanımdan sonra etkisini görmeye başlarsınız.

Hamilelik süresinde kullanılması doğum sırasında oluşabilecek komplikasyonlar açısından sakıncalıdır. Ayrıca rahim, yumurtalık ya da üreme bölgesinde hastalığınız varsa tedavi bitimine kadar kullanmak için beklemeniz gerekecektir. Vajinada yara veya tahriş gibi probleminiz var ise önce bunları doktorun tavsiye edeceği şekilde iyileştirmeli ve daha sonra vajina daraltıcı kremi kullanmalısınız.

Vajina Daraltıcı Kremler Nasıl Kullanılır

Kullanımı gayet basit olup, uygulanmadan önce bölgenin su ile temizlenip kurulanması gereklidir. Uygun miktarı sürerek, biraz emilmesini bekledikten sonra etkisini hissetmeye başlarsınız. Genelde 10-15 dakika kadar olduğu söylense de cilt yapısına bağlı değişiklik gösterebiliyor. Daha sonra çamaşırınızı giyerek normal hayatınıza devam edebilirsiniz Tercihen geceleri kullanmanız temizlik ve gün boyu ter ile kremin birleşmemesini sağlayacaktır. Bu bölge için üretildiğinden yan etkisi olmamaktadır. Ürünlerin bilinen satıcılar ya da eczanelerden alınması tavsiye olunur ki hem sağlık açısından hem de zaman açısından sonuç alma açısından problem yaşanmasın.

Ürünler vajinanın kaybolmuş olan elastikiyetini geri kazandırırken aynı zamanda vajina kaslarının gerginliği arttırarak düzenler. Eski formuna dönüştürmenin yanı sıra bölgenin doğal ortamının düzenlemesine yardımcı olur. Bazı kremlerin içinde bulunan doğal maddeler ise beyazlatma görevi de görür.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır

Kasları sıkılaştırma ve güçlendirme için günlük düzenli olarak yapacağınız kegel egzersizleri ise süreci hızlandırma açısından faydalıdır. Çeşitli türleri olsa da en sık yapılan ve kolayca gün içinde otururken bile tekrar edebileceğiniz olanı ise; idrarınız geldiğinizde nasıl kendinizi sıkıyorsanız o şekilde ard arda sıkıp bırakmanız şeklindedir. İdrarınız varken değil de mesane boşken bu egzersizin yapılması gereklidir. Bundan başka egzersiz türleri ise yatarak ya da çeşitli pozisyonlarda yapıldığından ayrı vakit ayırmanız gerekmektedir. Her egzersizin temelinde yatan prensip ise vajina ve rahmin sıkılıp bırakılmasıdır.

Kegel egzersizini yaparken yukarıda dediğimiz gibi asla idrarınızı yaparken denemeyin. Vajina nasıl daralır, vajina daraltıcı kremler nelerdir yada vajina daraltma egzersizler nasıl yapılır sorusuna verilecek cevap için en doğal ve sağlıklı olanı tabiki düzenli şekilde egzersiz yapmaktır. Kegel egzersizlerinde devamlılık çok önemlidir. Bu egzersizleri en az 6 ay boyunca yapmalısınız.

Kegel egzersizin temeli vajinanın sıkılıp bırakılmasıdır. Eğer düzenli şekilde yapılırsa hem vajina daralar hemde  sex hayatınız dahada renklenir. Özelikle ilişki sırasında vajina daraltma egzersizleri yaparsanız partneriniz daha zevk alacağından emin olabilirsiniz.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Vajinal kasların egzersiz yolu ile çalıştırılması sonucu kaslar daha güçlenir ve bu şekilde kasların gergin olması sonucu vajina daralır.

İdrar yapar şekilde oturuyoruz ilk başta vajina kasları kasılı vaziyette 2-3 saniye bekleyin, daha sonra ise kasları gevşetin ve tekrardan hızlı şekilde bu hareketi tekrarlayın, Her gün alışkanlık haline getirip günde 10-15 defa uygulamalısınız.  Zamanla harekete bağlı olarak vajina kası kasma işlemi yapıldıkça daha gergin vajinaya sahip olacaksınız.

Kengel Egzersizin Faydaları

Kegel egzersizi nasıl yapılır sorusuna cevap bulduğumuza göre şimdi sizlere faydalarından bahsetmek istiyorum işte kegel egzersizinin faydaları;

  • Kadınların idrar kaçırma problemlerinde
  • Hamilelik dönemine hazırlanmada
  • Doğum sonrası vajinanın en durumuna dönmesi için
  • Cinsel doyuma ulaşmak için
  • Cinsel isteksizlik tedavisinde
  • Orgazm fonksiyonlarının sağlanmasında
  • Erken boşalma sorunlarında

Bu egzersiz ile bu sorunların oluşmasını engelleyebilirsiniz.  Burda önemli olan hareketleri düzenli şekilde ve devamlı yapmaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken ve asla unutulmaması kural ise idrar kaçırma, cinsel isteksizlik, cinsel ilişkiden haz almama, vajinismus, disparoni gibi önemli şikayetleriniz var ise yapacağınız bu egzersizler size asla fayda sağlamayacaktır. Bu gibi durumlarda mutlaka bir jinekolog tarafında tedavi yöntemi belirlenmelidir. Unutmayın ki kegel egzersizleri sadece önleyici ve koruyucu etki bulunan tedavi edici özelliği bulunmayan egzersizlerdir.

Vajinası genişlemiş, ilişkiden zevk almayan, yada idrar kaçıran kişilerin tedavi olmaları ve sonuca göre vajina daraltıcı ameliyat olmaları yada vajina daraltıcı kremler doktor kontrolünde kullanmaları gereklidir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!