Topuk Dikeni Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk Dikeni Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Bir yere gitmek istesek yada bir yerde sabit durmak istesek bize ayaklarımız yardımcı olur. Eğer onlara gerekli önemi ve bakımı göstermezsek beklemediğimiz hastalıklarla karşı karşıya kalabiliriz. Ayaklarımızda oluşabilecek ve insanı rahatsız edecek hastalık topuk dikenidir. Topuk dikeni neden olur sorusuna ve bu sorunun cevabına tedavisinin nasıl yapılacağını sizlere anlatmaya çalışacağız. Sizlerin de ayaklarınızda ağrı varsa bunun için kısa sürede bir doktora görünmenizde fayda var. Bu sayede erken teşhis sile tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz. İlk olarak topuk dikeninin neden olduğunu sorusu ile başlayalım.

Topuk Dikeni neden olur?

Genellikle ayakların üzerinde uzun saatler durulması durumlarında bu hastalık ortaya çıkar. Sadece ayakta durmak değil aynı zamanda ayağınıza uygun olmayan rahatsız edici bir ayakkabı giyerseniz de süreci hızlandırmış olursunuz. Topuk dikeni tanısı için en önemli belirtilerin başında ayak ağrı gelmektedir. Özellikle sabahları ilk kalkmanız ile birlikte topuk bölgesinde bir ağrı hissederseniz ya da adım atarken zorluk yaşıyorsanız bu hastalığa yakalanmış olduğunuza karar verebilirsiniz. Tabi, gerçek tanıyı doktorlar koyacaktır. Hareket ettikçe gün içindeki ağrı hafifleyecektir. Onun için gün içinde olan ağrıdan çok sabah yaşadıklarınıza dikkat etmeye çalışın.

Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir.

Bu hastalığın nasıl ortaya çıktığını ve ortaya çıkarken göstermiş olduğu belirtileri sizler ile paylaşmaya çalıştık. Şimdi topuk dikeni hastalığının tedavisi için yapılması gerekenleri sizler ile paylaşacağız. Bu hastalığın tedavisinde listenin en başına büyük harflerle yazılacak olan istirahattir. Gün içinde dinlenirken ayağınızda ağrıyan bölgeye 2 ya da 3 kez 15 dakika süre ile buz tedavisi uygulamalısınız. Bunlar size hastalığın hafiflemesi için tavsiyelerimizdir. Gerçek tedavi için ilk olarak doktorunuza gitmeniz gerekiyor. Bilimsel tanısı belirlendikten sonra gerekli ilaç tedavisi başlayacaktır. Kulaktan dolma işlemleri ayağınıza uygulamayın. Geri dönüşü olmayan hasar verebilirsiniz.

Doktorunuzun tedaviye başlamasının ardından sizlerde yapacağınız ufak işlemler ile tedavi sürecine yardımcı olabilirsiniz. Tedavi sürecini hızlandırmak için yapmanız gereken ufak egzersizler olacaktır. Örnek olarak birisini size anlatalım. Bir sandalye alın ve duvarın önüne koyun. Bir ayağınız yerde bir ayağınızı da duvara dayayarak 20 saniye bekleyin. Bu işlemi iki ayağınız içinde 20’şer defa tekrarlayın. Tedavi için iyi bir yardımcı olacaktır. Bu egzersizleri çeşitlendirebilirsiniz.

Topuk dikenini isterseniz bitkisel yollarla da tedavi edebilirsiniz. Ayağınız da ki ağrıyı dindirmek için doğanın bize sunduğu nimetlerden yararlanabilirsiniz. Yazımızın devamında topuk dikeni için uygulayabileceğiniz bitkisel tedaviler hakkında maddeler halinde bilgi vereceğiz.

Topuk Dikeni için bitkisel tedavileri:

Bir kova bulup içini sıcak su ile dolduruyoruz. Ardından 1 çay kaşığı kadar kekiği içine koyarak suyun ılımasını bekliyoruz. Bu karışımın içerisinde ayağınızı 45 dakika bekletmek rahatlamasına yardımcı olacaktır.
Gene sıcak suya ihtiyacımız var ancak bu sefer bir litre yeterli olacaktır. ve bu miktarın içine viks koyarak yarım saat ayağımızı içinde bekletiyoruz. Bunu geçe yatmadan önce yapmanız gerekiyor. Ayağınızı sudan çıkardıktan sonra kurulamadan streş film yardımı ile sarmalısınız. Sabaha kadar durması gerekiyor. Sabah streç filmi çıkarıp ayağınızı kurulamadan çorap giyerek güne devam edebilirsiniz.

Bu tedavinde nane yağı ve kekik yağını kullanabilirsiniz. İki yağı da eşit miktarlarda karıştırdıktan sonra haftada 2 ya da 3 kez kullanmanız yeterli olacaktır. Ağrının olduğu bölgeye direkt olarak uygulamalısınız.
Son tedavimiz için elma kabuğu gerekiyor. Bunun miktarı 4 elma kadardır. Bunu bir litre kadar suya koyup iyice kaynatmanız gerekiyor. En az yarım saatlik bir süre karışımı demlenmeye bırakmalısınız. Ardından vücudunuz da bulunan ödemlerin temizlemesi için günde maksimum 2 kere içebilirsiniz.

Bu hastalıkla karşılaşmadan öncede alabileceğiniz bazı önlemler var. Eğer hafiften ayaklarınızda ağrı oluyorsa bu dediklerimizi mutlaka dikkate almalısınız. Ancak bu sayede önüne geçme şansına sahip olabilirsiniz.

Topuk Dikenini engellemek için dikkat edilmesi gerekenler;

  • İstirahat yapılmalı
  • Egzersiz aksatılmadan yapılmalı
  • Bitkisel tedavileri uygulayabilirsiniz
  • Ayakta uzun süre durmaktan kaçının
  • Ayakkabı alırken kaliteye dikkat edin
  • Kilonuz fazlaysa risk seviyeniz artacaktır o nedenle zayıflama çalışın.

Topuk Dikeni Terliği

Topuk dikenini hafifletmek için ve işinizi aksamadan yapmak için topuk dikeni terliğini deneyebilirsiniz. Bu sayede içinde rahat edebileceğiniz bir terlik için de ayaklarınızı rahat ettirebilirsiniz. Topuk dikeni terliğinin en büyük özelliği kaliteli malzemeden yapılmış ve ortopedik özelliğe sahip olmasıdır. İçi rahat ve genişti. Tedavi süresince size yardım edecek ve süreci hızlandıracaktır.

Topuk Dikeni Ameliyatı

Son olarak topuk dikeninde en son çare olarak ameliyata başvurulur. Ne yaparsan yapın geçmeyen bir topuk ağrısı ile yaşamak istemiyorsanız bunu deneyebilirsiniz. Çok basit bir işlemdir ve doktorunuzun tavsiye etmesi halinde yaptırma yolunu tercih edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!