Terapix Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Terapix Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Terapix Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Son derece güçlü bir lokal anestezik olan Terapix jel; kas ve eklemlere uygulandığında, uygulandığı bölgedeki ağrıyı kesip, şişliği azaltıyor.

Osteoartrit, tenditit gibi romatizmal hastalıkların tedavisi amacıyla reçete edilen Terapix jel; aynı zamanda burkulma ve incinme vb. yumuşak doku travmalarını da iyileştiriyor.

Anti-inflamatuar etkisi bulunan Terapix jel; ciltteki iltihaplanmayı giderip, cildin eski sağlığına geri kavuşmasına yardımcı oluyor.

Bu yazımızda kısaca Terapix jel nedir? Terapix jel ne işe yarar? sorularını yanıtlamaya, bu jeli kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktalara değinmeye çalışacağız.

İşte, Terapix jele dair bilmeniz gereken o önemli detaylar:

Terapix Jel Nedir?

Etkin madde olarak piroksiam içeren Terapix jel, kas ve eklemlerdeki ağrıları gideriyor, şişkinliği alıyor.

Topikal olarak romatizmalı bölgeye sürülmesi gereken bu ağrı kesici, iltihap önleyici kremin yardımcı maddeleri arasında ise propilen glikol, benzil alkol, saf su, hidroksietil selüloz, karbopol 1980 ve diizopropanolamin yer alıyor.

Berrak, açık sarı bir renge sahip olan bu ağrı kesici jelin düzenli kullanımı, kas ve eklemlere dair ağrıyı kesiyor.

Terapix Jel Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Bu kremin ne işe yaradığını yani kremin kullanım alanlarını aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Vücutta iltihap oluşumuna ve ağrıya yol açan kimyasallarla savaşıp, bu kimyasalların etkilerini hafifletiyor.
 • Ağrıyan ve şişmiş kas ya da eklemlere sürüldüğünde kasları gevşetip, rahatlatıyor. Ağrıyı kesiyor.
 • Osteoartrit, periartit, bursit, tendinit gibi romatizmal hastalıkların tedavisi amacıyla reçete ediliyor.
 • Burkulma ve incinme sonrası gelişen yumuşak doku travmalarının semptomlarını tedavi ediyor.
 • Kas ve iskelet sistemi hastalıklarını iyileştiriyor.
 • Kas ağrılarına, eklem iltihaplanmasına ve kas gerginliğine oldukça iyi geliyor.
BENZER KONULAR:  Pantomed Krem

Kısacası bu jelin kas-eklem romatizması ve eklem iltihaplanması tedavisi amacıyla reçete edildiğini, bu hastalıklarla karakterize olan ağrı, şişlik ve iltihaplanmayı giderdiğini ifade edebiliriz.

Terapix Jel Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Bu kremin kullanımı esnasında bazı noktalara dikkat ettiğiniz takdirde hem krem kullanımından daha iyi bir sonuç alabilir hem de kremin yan etkileriyle yüzleşmekten kurtulabilirsiniz.

Kullanım esnasında göz önünde bulundurmanız gereken bu önemli noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Jelin etkin ya da yardımcı maddelerine karşı aşırı bir hassasiyetiniz varsa bu jeli kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Jelin göz, ağız, dudak, burun gibi mukozal alanlarla temasından sakınmalısınız. Temas halinde ilgili bölgeyi bol suyla yıkamalı ve jelden arındırmalısınız.
 • Sizde karaciğer ya da böbrek yetmezliği mevcutsa kullanım esnasında titiz olmalısınız. Jeli kullanıp kullanamayacağınıza dair öncelikle doktorunuza danışmalısınız.
 • Jel formundaki ürünü cildinizdeki açık deri lezyonlarına, enfeksiyonlu alana ya da dermatoz olan bölgeye sürmemelisiniz.
 • 12 yaş altı çocuklarda tedavi amacıyla bu jeli kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Cildinizde lokal bir irritasyon yani ciddi tahriş ile karşılaşmanız durumunda jel kullanımını bırakmalı ve alternatif tedavi için doktorunuza danışmalısınız.
 • Hamileyseniz, hamile olabileceğinizden şüpheleniyorsanız ya da bebeğinizi emziriyorsanız; bu jeli kullanıp kullanamayacağınıza dair öncelikle doktorunuza danışmalısınız.
 • Kullandığınız reçeteli ve reçetesiz ilaçlarla ilgili olarak tedavi öncesinde doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 • Kullanım esnasında doz aşımına kaçmamalı, unutulan dozları dengelemek adına çift doz almaya kalkışmamalısınız. Doz aşımı söz konusu olduğunda doktorunuza ya da eczacınıza danışmalısınız.
 • Genital bölge ya da anüs çevresine bu kremi sürmemelisiniz.

Terapix Jel Nasıl Kullanılır?

Bu ürünü mutlaka doktor reçetesi üzerine ve doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde kullanmalısınız.

Doktorunuz farklı bir şekilde reçete etmediği takdirde jeli günde 3-4 sefer cildinizdeki rahatsızlık olan bölgeye ovuşturarak ve jeli cildinize iyice yedirerek sürmelisiniz.

BENZER KONULAR:  Kortos Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

İşlem sonrasında cildinizi bir sargı bezi ile sarmamalısınız. Yani cildinizin hava ile temasını kesmemelisiniz.

Terapix Jel Kullanıcı Yorumları

Dermokozmetik sitelerde, internette, bloglarda ve sözlüklerde bu ürünü kullanan, bu jelle romatizma, yumuşak doku romatizması tedavisi gören kişilerin yorumlarını görebiliyoruz.

Kullanıcılar, bu jeli her gün 3-4 sefer ciltlerinin ağrıyan yerlerine sürdüklerini, böylelikle ağrılarının hafiflediğini anlatıyor.

Özellikle fibromiyalji yani kas romatizması şikayeti bulunan pek çok kişi, her gün bu ürünü kullanıyor.

Jelin daha çok bel, boyun, omuz, bacak ve kol bölgesine sürüldüğünü, kasları gevşetip rahatlattığını yorumlarda görebiliyoruz.

Bazı yorumlarda ise jelin ağrıyı kesmede yeterli olmadığı, sadece az bir miktar olacak şekilde ağrıyı hafiflettiği anlatılıyor.

Herkesin romatizmal rahatsızlığı ve ağrı şiddeti farklı olabileceğinden bu jelin sizde işe yarayıp yaramadığına ancak düzenli kullanım sonrasında karar verebilirsiniz.

Terapix Jel Fiyat 

Bu jel, doktor reçetesi üzerine alındığında SGK tarafından karşılanıyor. Reçetesiz almak istediğinizde ise ortalama 16 TL ödeme yapmanız gerekiyor.

Terapix Jel Boyuna Sürülür Mü

Terapix jel boyun tutulması için kullanılan kas gevşetici kremlerden biridir. Boyun tutulmasına iyi geldiği için bu krem boyuna sürülmesinde her hangi sakınca yoktur.

Terapix Jel Emziren Anneler Kullanabilir Mi

Emziren anneler asla doktora danışmadan bu kremi kullanamazlar. Aynı şekilde hamileler ve hamile kalmayı düşünenler kremi doktor önerisi ile kullanabilirler.

Terapix Jel Kas Gevşetici Etkisi

Terapix jel kas eklem ve kas ağrılarını geçiren etkili kremlerden biridir. Özellikle spor yaralanmaları ve kas ağrıları için kullanılır.

Terapix Jel Yan Etkileri:

Jelin bileşen maddelerine karşı aşırı hassasiyeti bulunan ya da doz aşımına kaçan kişilerde birtakım yan etkiler görülebilir.

Bu olası yan etkileri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Seyrek:

 • Gastrit, abdominal ağrı
BENZER KONULAR:  Pruzon Pomad Kaşıntı Kremi Kullanımı

Çok seyrek:

 • Toksik epidermal nekroliz, Stevens Johnsons sendromu 

Sıklığı bilinmeyen:

 • Mide bulantısı, dispepsi
 • Eritem, döküntü, kaşıntı
 • Pitroid dermatit kepeklenme

Yukarıdaki yan etkilerle karşılaşmanız durumunda doktorunuza görünmeyi ihmal etmemelisiniz.

UYARI:  Kullanım esnasında nefes almada zorluk çekme, güçlükle ve hırıltılı solunum, ateş, dudak, göz kapaklarında şişme, tüm vücut genelinde deri döküntüsü, kaşınma, Stevens Johnsons Sendromu ve toksik epidermal nekroz ile karşılaşmanız; bu jele karşı ciddi alerjiniz olduğunu gösterir.

Bu yan etkiler; ölümcül sonuçlar doğurabileceğinden acilen size en yakın hastanenin acil bölümüne görünmeyi unutmamalısınız!

Terapix jeli 25 C oda sıcaklığının altında, çocuklarınızın ulaşamayacağı bir yerde, kendi ambalajında son kullanma tarihi ile uyumlu bir şekilde kullanmalısınız.

Jelin yapısında ya da ambalajında tuhaflık fark etmeniz durumunda jeli kullanmaktan kaçınmalısınız.

Daha önce Terapix jel ile tedavi gördüyseniz ya da şu an bu jeli kullanıyorsanız; kullanıcı deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, görüşlerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!