Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır? Doğam Yöntemler ve Çözüm Önerileri

Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır? Doğam Yöntemler ve Çözüm Önerileri

Sivilce tedavisi; Cilt Hastalıkları günümüzde en çok sık rastladığımız hastalıklardan bir tanesidir. Cilt hastalıkları adı altında birçok hastalık bulunmaktadır. Akne, cilt yangısı, Cilt kanserimantar hastalıkları ve ekzama, bu hastalıklardan birkaçıdır.

Sivilce diğer adı ile akne tedavisi nasıl olur, evde sivilce tedavisi nasıl yapılır ve sivilce tedavisi için hangi doktora gidilir sorusuna bu yazımızda cevap vermeye çalışacağım.

Sivilce (Akne) Nedir?

Özellikle kızlarda 9-18, erkeklerde 14-19 yaşları civarında görülen akne hastalığı, genellikle göğüs, yüz ve sırttaki ter bezeciklerinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan hastalığa verilen isimdir. Halk arasında sivilce olarak adlandırılır. Akne 30’lu yaşlardaki bireylerde de nadir durumlarda ortaya çıkabilir. Aknedeki bezecikler genellikle siyah veya kırmızı renkte küçük benekler şeklinde görülür. Bu bezecikler yağ bezelerinin hormanlar dolayısıyla fazlasıyla büyümesi sonucu kanallarda biriken bu salgıya mikrop eklenerek çoğalıp gözle görünür hale gelmesiyle oluşur.

Akne hastalığında Sivilcelere çıplak elle temas edilmemeli, kesinlikle sıkıp patlatılmamalıdır. Aksi halde kalıcı iz bırakabilir.

Akne [Sivilce] Tedavisi Nasıl Olur?

Hafif ve iltihabı az sivilceler için doktorlar tarafından önerilen kremler ve A vitamini kullanılmalıdır. Ağır ve iltihabı fazla sivilceler için ise antibiyotik ilaçlar tavsiye edilir. Bayanlar için ise hormon hapları verilebilir. Bayanların hormon haplarını kullanmadan önce hamilelik testi yaptırması önerilir. Çünkü Hormon haplarının 3 ay boyunca etkisi devam eder ve hamile kalmayı önler. Hormon haplarının kullanıldığı zaman içinde uzun süre güneşte kalınmaması tavsiye edilir. Hastalar bazı yiyecekleri tükettiklerinde akne hastalığı görünürse şüpheli görülen yiyecek içeceklerin tüketilmemesi önerilir.

Evde sivilce tedavisi

Akne tedavisi için büyük paralar harcamak istemiyorsanız yada güzellik merkezlerinde gitmek istiyorsanız akne tedavisi evde rahatlıkla yapabilirsiniz. Akne tedavisine başlamadan önce akne oluşumun sebebi ergenlik dönemi yada regl dönemi ise bu normaldir. Ergenlik dönemin de oluşan sivilce ve akneler için bol bol sebze ve meyve tüketerek doğal beslenmektir. Ayrıca akşam ve sabah cilt temizliği yapılmalıdır.

Mutlaka akne tedavisine başlamadan önce cilt tipini iyi gereklidir.  Yine düzenli olarak nemlendirici kullanmak ve bol bol su tüketmek çok önemlidir. Haftada 1 defa buhar banyosu ve cilt bakım maskeleri uygulamak çok işe yarayacaktır. Güneşli günlerde dışarı çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu kullanmak çok önemidir. Asla eliniz ile akne ve sivilceye dokunmayın bu durum akne çoğalmasına ve iltihap kapmasına neden olur. Sivilceleri patlatmak, sivilceleri sıkmak mantıklı bir durum değildir. Sivilce izlerinin kalmasına neden olur. Bitkisel akne tedavisi için bitki çayları içebilirsiniz. Cilde iyi gelen bitki çayları yazımızı okuyabilirsiniz.

1 günde beki sivilce geçirme mümkün olmasa da düzenli olarak yapıldığında 1 hafta içerisinde sivilcelerden kurtulmak mümkün. Akne çeşitleri olsa da tedavi yöntemleri her zaman aynıdır. Unutmayın cilt bakımıza öner vererek akne oluşumunun önüne geçersiniz. Sivilceleri nasıl geçer sorusu ile karşılaşmamak için mutlaka sivilceler sıkılmamalıdır. Sivilcelere iyi gelen sabunları düzenli kullanarak kurutabilirsiniz.

Diğer yazımızda En iyi ve etkili sivilce kremleri yazımızı okuyarak sivilcelere kesin çözüm bulabilirsiniz. Unutmayın sivilce kremlerini mutlaka doktorunuza danışarak kullanmalısınız.

En iyi sivilce kremleri

En iyi sivilce sabunları

Sivilce tedavisi kesin sonuç almak için sabırlı olmak ve mutlaka bir cildiyeye görünmek sivilce tedavisi için en önemli unsurdur. Sivilce tedavisi evde doğru şekilde yapılarak rahatlıkla yok edilebilir. Sivilce tedavisi ne kadar sürer soru aslına sivilcenin yoğunluğu ile doğru orantılıdır. Genelde sivilce tedavisi 15 gün ile 3 ay arasında sonuçlanmaktadır.

Sivilce Tedavisi İçin Kesin Çözüm

Sivilce tedavisinde kullanılan kesin çözüm önerilerinden biride cilt mümkün oldukça temiz tutmak ve sivilce kremleri kullanmaktır. Cildi soyan ve cildi kurutan kremler ile cildin yağ oranı dengelenerek sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Ayrıca sivilce tedavisi kesin çözüm yollarından biride sivilceye iyi gelen ve sivilceleri yok eden maske tariflerini cilde uygulamaktır. Özellikle aspirinli sivilce maskeleri cildin sivilcelerden arınması için deneyebileceğiniz maske tariflerinden biridir. Ayrıntılı bilgi için Aspirinli Sivilce Maskesi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sivilce Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir

Sadece ergenli k döneminde görülmeyen sivilce bazen ilerleyen yaşlarda bile görülen cilt sorunlarından biridir. Sivilce tedavisi için hangi bölüme gidilir ve sivilce sorununa hangi doktor bakar sorusuna cevap vermek gerekirse cildiye uzmanına gidilmesi gereklidir. Cildiye uzmanı cilt sorunları ve sivilce tedavisinde sizi tedavi ettikten sonra gerekli tedavi süresine hemen başlayacaktır.

 

Sivilce Tedavisi Ne Kadar Sürer

Sivilce tedavisinde cildiye uzmanın sizin sorunuzu inceledikten sonra yüzünüzdeki yada cildinizde sivilceye göre tedavi sürecini başlatır. İltihaplı ve kistik sivilceler de tedavi süresi uzun olabilirken normal yüzeysel sivilcelerde tedavi süresi oldukça kısa olabilir. Genelde sivilce tedavisi 2 ayda sonuçlanmaktadır.

Sivilce Tedavisinde Kullanılan Bitkisel Yöntemler

Neredeyse herkesin hayatının bir bölümde karşılaştığı sivilce sorusuna karşı bitkisel yöntemler daime en etkili yöntemlerdir. Özellikle sivilceleri kurutan bitkisel yöntemler uygularken ek olarak hijyen kurallarına dikkat edilmeli gerekir.

Elma Sirkesi İle Sivilce Tedavisi

1 Yemek kaşığı elma sirkesi ile 2 yemek kaşığı suyu karıştırıp bir pamuk yardımı ile sivilcelerin üzerine baskı yapmadan uygulamanız gerekli. 1 hafta boyunca sabah ve akşam uyguladığınızda sivilcelerden kurtulmanız mümkün.

Elma Sirkesi Sivilceye İyi Gelir Mi

Bal İle Sivilce Tedavisi

Sivilcelerden kurtulmak için bal etkili yöntemlerden biridir. Sabah ve akşam antibakteriyel etkisi olan balı sivilcelerin üzerine sürmeniz yeterlidir. Ortalama 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir.

Balın Cilde Faydaları

Sarımsak İle Sivilce Tedavisi

Doğal bi antibiyotik olan sarımsak iltihap kurutucu etkisi olduğundan sarımsak ile sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Bir diş sarımsak sivilcelerinde üzerine baskı yapmadan sürülür ve 5 dakika beklenir. Ortalama olarak 1 hafta uygulandığında sivilcelerin kuruduğunu göreceksiniz. Sarımsak bazı ciltlerde alerjiye neden olacağından dikkatli kullanmanız gereklidir.

Limon ile Sivilce Tedavisi

Limon asidik yapısı ile sivilcelerin kurumasında ve yok olmasında çok etkilidir. Sivilceleri kurutan ve cilt rengini açan limon baskı yapmadan sivilcelerinde üzerine günde 2 defa uygulamak yeterlidir. Ayrıca limonu sıkarak elde ettiğiniz limon suyunu pamuk yardımı ile uygulabilirsiniz. Ciltte yanma ve tahrişe neden olacağında hassas cilt tipine sahip olanların kullanmaları asla önerilmez.

Limon Maskesi Nasıl Yapılır

Kantaron Yağı İle Sivilce Tedavisi

Kantaron yağı sivilceye iyi gelir mi ve kantaron yağı sivilceye sürülür mü sorusu çok sık sorulan sorulardan biridir. Sivilceye iyi gelen kantaron yağı aynı şekilde sivilce izlerini yok etmek için de oldukça etkilidir. Sivilce tedavisinde kullanabileceğiniz kantaron yağını bir pamuk yardımı ile sivilcelerin üzerine baskı yapmadan günde 2 defa sürmeniz yeterlidir.

Kantaron Yağı Sivilceye İyi Gelir Mi 

Sizler bu yazımızda sivilce tedavisi nasıl yapılır ve sivilce tedavisi için doğal yöntemler ile çözüm önerileri hakkında bilgi vermeye çalıştım aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!