Momecon Krem

Momecon Krem

Momecon krem cilt yüzeyinde oluşan sorunların tedavisinde kullanılan etkili bir kremdir. Kartizonlu kremler sınıfında bulunan momecao krem faydaları olduğu kadar ya etkilerinin de bulunduğu bir krem olduğundan mutlaka doktor tavsiyesi üzerine alınmalıdır. Momecon pomad genelde cilt yüzeyinde oluşan kızarıklık, iltihap, egzama, sedef, kaşıntı tedavisinde etkili sonuç vermektedir.Sizlere bu krem hakkında sizlere ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım.

Momecon krem nedir, momecon krem neye yarar ve momecon krem ne için kullanılır sorularına bu yazımızda ayrıntılı cevap bulabilirsiniz.

Momecon Krem Nedir

Momecon krem 3 gramlık tüpler içerisinde bulunan homojen bir kremdir.Deri yüzeyine sürülerek kullanılan momecon krem kortizonlu bir kremdir ve güçlü kortizonlu kremler sınıfında bulunur. Etken maddesi Mometazon furoat olan krem reçete ile satılmaktadır. Her bir gram krem ortalama 1 mg Mometazon furoat içermektedir.

Momecon Krem Ne İşe Yarar

Pek çok cilt hastalığında etkili olan bu krem genel olarak cilt yüzeyinde bulunan kızarıklık ve kaşıntıyı geçirdiği bilinmektedir. Ayrıca tıp dilindeki adı Psoriasis olan sedef hastalığında etkisi kanıtlanmış bir ilaçtır, genelde saçlı kafa derisinde, dizlerde ve dirseklerde görülen kaşıntılı, pullu, kabarık, pembe renkteki sedef hastalığının tedavisi için doktorlar tarafından ilk önerilen kremdir. Momecon krem vitiligo tedavisinde mutlaka doktor tavsiye ile kullanılmalıdır.

Etkisini kısa sürede gösteren momecon krem tahriş olmuş cildi de kısa sürede iyileştirmektedir. Özellikle deterjan, böcek ısırması sonucu oluşan kızarıklık, kaşıntı ve tahrişi yok etmektedir. Genital bölge kaşıntısı için kesinlikle kullanılmaz. Momecon krem ne işe yarar, momecon krem ne için kullanılır sorusuna cevap verdikten sonra momecon krem nasıl sürülür sorusuna cevaplamak istiyorum.

Momecon Krem Nasıl Kullanılır

Momecon krem kullanma şekli mutlaka doktorunuzun size belirtiği şekilde kullanmalısınız. Aksi belirtilmedikçe kullanma şekli ve dozu hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Kremin sürüleceği bölge ve elleriniz mutlaka temiz olmalıdır, eğer elinize süreceksiniz kremi sürdükten sonra kesinlikle ellerinizi yıkama malısınız. Az miktarda kremi parmaklarınıza alın ve sorunlu bölgeye baskı yapmadan sürün ve iyice ovalayın, mutlaka kremin deri tarafından emilmesi gerekmektedir.

Doktorunuz tavsiye etmedikçe koltuk altına ve sürtünen bölgelere sürmeyiz. Kesinlikle krem sürüldükten sonra bandaj ile sarılmamalı ve hava alması engellenmemelidir. Momecon krem yüze sürülürken dikkatli olmak gereklidir en fazla 5 gün yüze sürülür ayrıca çocuklarda 5 günden fazla kullanılmaz.

Momecon krem Yan Etkileri

Çok etkili bir krem olmasının yanında bilinen bazı yan etkileri olan bu krem genelde etken maddesi ve doz aşımına bağlı olarak yan etkileri ortaya çıkar. Momecon krem yan etkileri ise;

 • Dil, boğaz, yüzde ve dudaklarda şişme
 • His kaybı
 • Deri yüzeyinde incelme
 • Abse, yanma
 • Hastalığın şiddetlenmesi
 • Ciltte kuruluk ve kızarıklık
 • Nasır oluşumu
 • Momecon krem sivilce oluşumunu tetiklemektedir.
 • Kıl artışı ve tüylenme
 • Deri renginde değişiklik
 • Çatlak ve yanma
 • Deride döküntü

Yan etkiler görüldüğünde mutlaka tedavi yarıda bırakılmalı ve doktora bilgi vermelisiniz. Kesinlikle tedaviyi yarıda bırakmayın ve kremi kullanmayı birden kesmemelisiniz. Kremi birden kullamayı bırakmak yanma, kaşıntı ve batma hissinin artmasına neden olur. Doktorunuzun bilgi dahilinde tedavi bitene kadar kullanmaya devam etmelisiniz. Doktor tarafından önerilmedikçe kesinlikle kullanmayın.

Momecon Krem Hamilelikte Kullanımı

Hamileyseniz yada hamile kalmayı düşünüyorsanız kesinlikle momecon kremi kullanmamalısınız. Momecon merhem gebelik döneminde kullanmayın ve cilt sorununuzu mutlaka doktorunuza bildirin.

Momecon Krem Emzirme Döneminde Kullanımı

Emziren annelerin kremi kullanmaları kesinlikle tevsiye edilmez. Momecon pomad deri tarafından emildiği için anne sütüne geçme durumu vardır.

Momecon Krem Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Momecon kremin kullanılmaması gereken ve dikkatli kullanılması gereken bazı durumlar vardır. Eğer bu kremi kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken durumlar ise;

 • Eğer krem karşı alerjiniz varsa kesinlikle kullanmamalısınız
 • Mantar ve virüs türü cilt hastalıklarında kullanılmaz
 • Deri hastalıkları dışında hastalığı tedavi etmez
 • Kesinlikle göz çevresine sürmeyin
 • Momecon krem sivilce tedavisinde kullanılmaz
 • Momecon krem cilt lekeleri tedavisinde kullanılmaz
 • Şu çiçeği, uçuk
 • Momecon krem genital bölgede kullanılmaz
 • Ağız ve dudak çevresinde yaralarda kullanılmaz
 • İltihaplı deri hastalıklarında kullanılmaz

Kesinlikle geniş yüzeye uygulamayın ve doktorunuzun bilgisi dahili dışına çıkmayın. Her hangi bir hastalığınız ve kullandığınız ilaç varsa doktorunuza bunu bildirmeniz gerekmektedir. Özellikle şeker hastaları ve 2 yaşından küçüklerde doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Momecon Krem Prospektüs

Momecon pomad reçete bilgileri MOMECON %0.1 krem 

ATC Kodu D07AC13
Etken Maddesi
Mometazon Furoat
Firma Adı Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Fiyat 6.22 TL
Orjinal Jenerik Jenerik İlaç
Reçete Normal Reçeteli bir ilaçdır.
Dozaj 1 MG/G
Ambalaj Adet 30

Momecon Krem Kullananlar

Momecom krem kullananlar yaptıkları yorumlarda kremin çok etkili olduğunu ve sorunları yok ettiği paylaşılmıştır. Forum ve sözlüklerde yapılan yorumlarda yan etkiler genelde doz aşımından dolayı görüldüğü ve sıklıkla kaşıntı batma hissi yaşadıklarını paylaşmışlardır. Momecon pomad kullananlar ilacı doktorun yazdığını ve reçete ile aldıklarını söylemişlerdir. Unutmayın bazı mantar yada benzer cilt sorunların momecon merhem bilinçsiz kullanımı daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Momecon Krem Hakkında Merak Edilen Sorular

Özellikle sık karşılaşılan sorulara cevap vererek merhem hakkında bilinmeyenleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Momecon krem yüzü sürülür mü

Ever krem yüzü sürülür ama yüze en fazla 5 gün sürülür ve fazla kullanılması kesinlikle risklidir.

Momecon cilt lekeleri 

Momecon cilt lekeleri tedavisinde kullanılan bir krem değildir. Kesinlikle başkasında duyup cilt lekeleri için kullanmayın.

Momecon krem sivilce

Bilinen aksine sivilceleri geçirmez ama yan etki olarak sivilce oluşumunu tetikler.

Momecon krem bebeklerde

2 yaşından küçüklerde kullanılmayan bu merhem ayrıca 2 yaşından büyük çocuklarda doktor gözetiminde ve düşük dozda kullanılır.

Momecon krem gebelikte kullanımı

Kesinlikle hamile kalmayı düşünüyorsanız yada hamile iseniz hemen kremi kullanmayı bırakmalısınız.

Momecon krem kortizonlu mu

Momecon pomad kortizonlu bir kremdir.

Momecon krem vitiligo

Momecon krem vitiligo tedavisinde kullanılır ama doğru kullanım şekli ve dozu için cilt doktorunu muayene olmanız gerekmektedir.

Momecon uçuğa iyi gelir mi

Kesinlikle dudaklara sürülmez ve dudakta görülen uçuk için kullanılmaz asla doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Momecon krem genital bölgeye sürülür mü

Momecon krem ve momecon pomad asla genital bölgeye ve vajina bölgesine sürülmez.

Momecon Krem Fiyatı

Momecon krem reçete ile satılan bir kremdir eğer krem size doktor tarafından reçete edilirse devlet tarafından karşılanmaktadır. Momecon krem fiyatı ise 10 TL olarak satılmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!