Kortos Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kortos Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kortos Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Hemoroid(basur) tedavisinde sıklıkla reçete edilen Kortos krem; hemoroidin en önemli semptomları arasında yer alan anüsteki şişliği, kızarıklığı, kanamayı ve meme oluşumunu gideriyor.

Lokal anestezik etkisi sayesinde sürüldüğü bölgeyi kısa bir sürede uyuşturup, hastanın ağrı ve acı çekmesine engel oluyor.

Anüs bölgesindeki çatlakları iyileştiren bu mucizevi krem, aynı zamanda yaraları da etkili bir şekilde tedavi ediyor.

Bu yazımızda hemoroid tedavisi görenler için kısaca Kortos krem nedir? Kortos krem ne işe yarar? sorularını yanıtlamaya, bu kremi kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktalara değinmeye çalışacağız.

İşte, Kortos kreme dair bilmeniz gereken detaylar:

Kortos Krem Nedir?

Etkin madde olarak her bir gramında 20 mg bizmut subgallat, 100 mg benzalkonyum klorür, 5 mg hidrokortizon asetat ve 25 mg benzokain içeren Kortos krem; topikal antihemoroid ilaçları listesinde bulunuyor.

Yoğun bir sarı renge sahip olan, yumuşak ve pürüzsüz krem formundaki ürün, 30 gram içeren lamine polifoil tüplerde satışa sunuluyor.

Makat bölgesindeki hemoroid semptomları ile savaşan Kortos krem, antiseptik ve antiinflamatuar olarak anüsteki iltihaplanmayı gideriyor.

Kortos Krem Ne İşe Yarar?

Kortos kremin ne işe yaradığını yani bu kremi kullanmanın en önemli faydalarını aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Vücutta şişlik, iltihap ve kızarıklık oluşumuna zemin hazırlayan kimyasallara savaş açıp, bu kimyasalların etkilerini yavaşlatıyor.
 • Bölgesel uyuşma sağlayan bu krem, anüsteki kızarıklığa, şişliğe, ağrıya son derece iyi geliyor.
 • Hemoroid problemine sahip olan kişilerin en önemli şikayetleri arasında yer alan anüste meme oluşumu, anüste kanama vb. semptomları tedavi ediyor.
 • Basurun diğer belirtileri olan çatlak, kaşıntı ve yaraları gideriyor.
BENZER KONULAR:  Pudra nedir, Pudra Nasıl Sürülür, Pudra Çeşitleri

Kısacası bu kremin hem aneljezik hem antiseptik hem de anestezik bir etki gösterdiğini, hemoroidi başarılı bir şekilde tedavi ettiğini ifade edebiliriz.

Kortos Krem Nasıl Kullanılır?

Bu kremi şayet hemoroid şikayetiniz mevcutsa mutlaka doktorunuzun reçetesi üzerine kullanmalısınız.

Doktorunuz farklı bir şekilde reçete etmediği takdirde bu kremi günde bir ya da iki sefer anal bölgeye uygulamalısınız.

Krem kullanımı esnasında asla doz aşımına kaçmamalı, unutulan dozları dengelemek adına çift doz almaya kalkışmamalısınız.

Uygulanışı:

Dış hemoroid tedavisi:

Sizde dış hemoroid mevcutsa yani hemoroid makatın dışında ise öncelikle kremi anal bölgeye sürmeden önce makatın dış kısmını ve anal bölgeyi bol suyla yıkamalı ve kurulamalısınız.

Kremi temiz bölgeye parmak uçlarınızla hafifçe ve nazik hareketlerle sürmelisiniz.

İç hemoroid tedavisi:

Doktorunuz size iç hemoroid teşhisi koyduysa ilacın ambalajında yer alan kanülü ürünün tüpüne takmalı ve makatın iç kısmına uygulamalısınız.

Uygulama sonrası kanülü bol ılık suyla yıkamayı ve temizlemeyi unutmamalısınız.

Kortos Krem Kullanımı Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Bu kremi kullanırken, krem kullanımından en iyi sonucu alabilmek, herhangi bir olası yan etkiye maruz kalmamak adına dikkat etmeniz gereken en önemli noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Kremin etkin ya da yardımcı maddelerine karşı herhangi bir alerjiniz varsa bu kremi kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Sizde mantar ya da farklı bir nedenden kaynaklanan enfeksiyon; kemik erimesi; diyabet; kronik böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği; psikiyatrik bir rahatsızlık; makat bölgesi tüberkülozu, mide ve oniki parmak bağırsağı ülseri varsa bu kremi kullanmamalısınız.
 • 65 yaş üstündeyseniz, daha önce canlı virüs aşısı yaptırdıysanız; bu kremi kullanmamalısınız.
 • Bağışıklık sisteminize dair bir sağlık sorununuz varsa(AIDS vb.) bu kremi kullanırken dikkatli davranmalı, doktor randevunuza zamanında gitmeyi ihmal etmemelisiniz.
 • Kortos kremin gözlerinizle temasından sakınmalı, temas halinde gözlerinizi bol suyla yıkayıp, kremden arındırmalısınız.
 • Kullandığınız reçeteli ya da reçetesiz ilaçlarla ilgili olarak tedavi başlangıcında muhakkak doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 • Hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız; bu kremin sizin için uygun olup olmadığına dair doktorunuza danışmalısınız.
 • Bu kremi mutlaka ve mutlaka doktor reçetesi üzerine, doktorunuzun reçetede belirttiği sıklıkta ve süre boyunca kullanmalısınız.
BENZER KONULAR:  Fucicort Krem Nedir? Neye İyi Gelir? Nasıl Kullanılır?

Kortos Krem Reçetesiz Alınır mı?

Bu krem, reçetesiz alınabilen ilaçlar listesinde bulunuyor. Reçete ile alındığında ise SGK tarafından ücreti karşılanıyor.

Kortos Krem Fiyat 

Bu kremi reçetesiz eczanelerden satın almak istediğinizde ortalama 20 TL ödemeniz gerekiyor.

Lakin bu kremin ciddi yan etkileri ile karşılaşmamak adına ürünü mutlaka doktor reçetesi üzerine kullanmalısınız.

Kortos Krem Kortizonlu mu?

Bu kremin içeriğinde etkin madde olarak kortizon yer alıyor. Bu yüzden de kremin rastgale yani gereksiz bir şekilde, reçetesiz kullanılmaması gerekiyor.

Kortos Krem Kullananların Yorumları

İnternette, sözlüklerde, online eczanelerde ve bloglarda bu kremi kullanan kişilerin yorumlarına baktığımızda kullanıcıların genelde kremle ilgili pozitif yorumlarda bulunduğunu görüyoruz.

İç ya da dış hemoroid problemi bulunan pek çok hasta, bu krem sayesinde acılarından kurtulduğunu, kremin onların yardımına koştuğunu dile getiriyor.

Kremin lokal anestezik etkisini hemen gösterdiğinden ağrı ve acıyı kestiğinden, anal bölgeyi hissizleştirdiğinden bahsediyorlar.

Kortos Krem Makat Çatlağı İçin Kullanılır Mı

Makat çatlağı diğer adı ile anal fissür için kortos krem sıklıkla reçete ile kremlerden biridir. Makat çatlağı için kullanılan bu krem genelde doktorunuza muayene olduktan sonra kullanmanız önerilir.

Kortos Krem Emzirirken Kullanılır Mı

Emziren annelerin kortos krem kullanmaları gerekmedikçe önerilmez. Eğer krem size reçete edilirse bebek emzirdiğinizi doktorunuza bildirmeniz gereklidir.

Kortos Krem Gebelikte Kullanılır Mı

Hamileler ve hamile kalmayı düşüneneler kesinlikle bu krem kullanmazlar.

Kortos Krem Günde Kaç Kez Kullanılır

Krem aksi belirtilmedikçe doktorunuzun önerisi ile günde 1 yada 2 defa kullanılması önerilir. Asla bilinçsiz şekilde doz aşımı yapılmamalıdır. Ayrıca kortizon içerdiği için ortalama 7 günden fazla kullanılmaz.

Kortos Krem Kilo Aldırır Mı

Kortizonlu kremlerin yan etkilerinden biride kilo artışına neden olmasıdır. Uzun süre bu kremi kullanmak kilo artışına neden olabilir.

BENZER KONULAR:  Arnavut Kremi ( Aklık Kremi) Nedir? Nasıl Kullanılır? Neye Yarar?

Kortos Krem Yüze Sürülür Mü

Kortizon içeren kremleri asla yüzünüze sürmemelisiniz. Genelde bu krem makat bölgesi sorunlarının tedavisinde kullanılır.

Kortos Krem Yan Etkileri

Bu kremin kullanımı, kremin bileşenlerine karşı aşırı hassasiyeti yani alerjisi bulunan ya da doz aşımına kaçan kişilerde bazı yan etkilere yol açabilir.

Bu önemli yan etkileri aşağıdaki şekilde sınıflandırabiliriz:

 • Ciddi ve şiddetli deri döküntüleri
 • Yüz, dudak, dil ve boğazın nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmesi
 • Yüksek tansiyon hastalarında kan basıncında artış
 • Cushing sendromu belirtileri(karın bölgesinde aşırı yağlanma, anormal kıllanma, kol ve bacaklarda zayıflama vb. ciddi belirtiler)
 • Kan şekerinde yükselme
 • Kemik erimesi
 • Ruhsal bozukluklar
 • Mide asit salgısında artış
 • Ödem oluşumu
 • Akne oluşumu
 • Mide ve oniki parmak bağırsağı ülserinin tekrarlaması
 • Kalp ritim bozukluğu, kaslarda güçsüzlük, kabızlık, kalp atışlarında hızlanma vb. potasyum eksikliği belirtileri

Bu kremin ciddi yan etkileri arasında bulunuyor. Bu yan etkiler; Kortos kremin içeriğine karşı alerjiniz olduğunu gösteriyor. Bu yan etkiler; aynı zamanda hastaneye yatırılmanızı ya da acilen tıbbi müdahale görmenizi de gerektirebiliyor.

Ölümcül sonuçlar doğurabilen bu yan etkilerden biri ya da birkaçı ile karşılaşır karşılaşmaz, size en yakın hastanenin acil bölümüne görünmeyi unutmamalısınız!

 • Alerjik kontakt dermatit
 • Anormal kıllanma
 • Uygulama bölgesinde kaşıntı, enfeksiyon, kuruluk, renk açılması, kıl kökü iltihabı
 • Uygulama bölgesinde salgı üreten dokularda incelme
 • Uygulama bölgesinde damar genişlemesi sonrasında kırmızı renkli lekelerin belirmesi

Kortos kremin hafif ve geçici yan etkileri arasında bulunuyor. Bu yan etkiler, tedavi sonlandığında genelde kendiliğinden geçiyor.

Farklı bir yan etki ile karşılaşmanız durumunda doktorunuzu bilgilendirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kortos kremi 25 C oda sıcaklığının altında, çocuklarınızın erişemeyeceği bir yerde ve kendi ambalajında, son kullanma tarihi ile uyumlu bir şekilde kullanmalısınız.

Bu yazımızda Kortos krem faydalarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Daha önce bu kremi kullandıysanız ya da şu an bu kremle basur tedavisi görüyorsanız; kullanıcı deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazıp, görüşlerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!