Hint Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hint Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hint yağı, ricinus communis adı verilen çok yıllık bir çiçekli bitkinin tohumlarından elde edilir. Bu bitki, Akdeniz, Doğu Afrika ve Hindistan’a özgüdür. Ancak, uzun süredir süs bitkisi olarak kullanıldığı için tüm dünyada rahatlıkla bulunmaktadır. Hint yağı, omega-6 ve omega-9 yağ asitleri dâhil olmak üzere doymamış yağ asitleri bakımından oldukça zengindir.

Hint yağında hidroksillenmiş bir yağ asidi olan risinoleik asit yüksektir. Risinoleik asit, vücuttaki olumlu etkilerine aracılık eden ve diğer pek çok doğal üründe yüksek konsantrasyonlarda bulunmayan eşsiz bir yağ asididir. Hint yağı ayrıca E vitamini, mineraller ve proteinlerle doludur. Alternatif ve geleneksel tıp alanında bu yağ, yüzyıllardır kullanılmaktadır. Hint yağı geleneksel olarak çeşitli cilt rahatsızlıklarını ve enfeksiyonlarını tedavi etmek, kabızlığı gidermek ve saç sağlığını artırmak için kullanılır. Bununla birlikte, yapılan son çalışmalar, hint yağının, bağışıklık sistemini arttırdığını ve etkili bir antienflamatuar, antimikrobiyal ajan olduğunu ve lenfatik uyarıcıyı desteklemek için kullanılabileceğini göstermiştir.

Hint Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Hint Yağı Artrit Sorunlarına İyi Gelir

Hint yağının antienflamatuar özellikleri, artritik eklemler, boğaz kasları ve sinir iltihabı için mükemmel bir masaj yağıdır. Hint yağında bulunan risinoleik asit, vücutta antienflamatuar özellik gösterir ve artrit ağrısı için güvenli bir ilaç olarak kabul edilir. Bir bez parçasına birkaç damla hint yağı damlatarak eklemlerin üzerine yerleştirin ve bezin üzerine sıcak su şişesi koyun. En az 45 dakika bekletin. Eklemlerinizdeki ağrı ve iltihabı azaltmak için günde 1 defa bu uygulamayı yapabilirsiniz.

 • Hint Yağı Kabızlığı Giderir

Hint yağı, kabızlığı gidermek için kullanılan popüler bir yoldur. Bu yağın içerisindeki çeşitli bileşenler, hem kalın hem de ince bağırsakları uyaran, kolon duvarlarını temizleyen ve etkilenmiş dışkı maddesinin kolon boyunca hareket etmesine izin veren güçlü bir müshil işlevi görür. Hint yağı içindeki yağ asitleri, sıvının bağırsak yolu tarafından emilmesini engelleyerek bağırsaktaki nemi muhafaza etmesine yardımcı olur ve bağırsağın kolondan daha kolay geçmesini sağlar.

 • Hint Yağı Doğal Bir Kirpik Uzatıcıdır

İçerdiği E vitamini, proteinler, mineraller ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle, hint yağı, düzenli olarak uygulandığında kirpiklerinizi güçlendirir ve uzatır. Kirpik bölgesine sürüldüğünde cildin derinliklerine kadar nüfuz eder, kirpiklerin daha hızlı uzamalarına yardımcı olur, kırılmalarını önlemek için alanı nemlendirir ve tazeler.

 • Hint Yağı Ayak Mantarına Karşı Savaşır

Hint yağı içinde bulunan undesilenik asit, vücuttaki mantarları yok etmek için harika olan aktif bir bileşendir. Ayak tırnağındaki mantarı tedavi etmek için ayaklarınızı epsom tuzuyla karıştıracağınız ılık bir suda 5 dakika kadar bekletin. Daha sonra etkilenen ayak tırnağına hint yağı sürün.

 • Hint Yağı Dudak Çatlamasına İyi Gelir

Hint yağının içinde bulunan yağ asitleri, kuru ve çatlamış dudakların nemlenmesine yardımcı olur. Çatlamış dudakları nemlendirmek için yatmadan önce bu yağı uygulayın.

 • Hint Yağı Migren Semptomlarını Hafifletir

Doğal bir ağrı kesici olan hint yağı, sekonder baş ağrılarını ve migren semptomlarını gidermek için mükemmel bir yoldur.

 • Hint Yağı Adet Kramplarını Azaltır

Karın bölgesine ılık bir şekilde hint yağı sürmek, adet kramplarını ve dönem ağrısı semptomlarını hafifletir. Hint yağı içindeki asitler, antienflamatuar olarak işlev görür. Ayrıca bu bileşenler, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan analjezik bir madde görevi görür.

 • Hint Yağı Ağız İçindeki Yaraları Tedavi Eder

Hint yağının antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri, onu ağız içi yaralarının tedavisi için harika bir doğal çözüm haline getirir. Ağzınızdaki yaraları gidermek için, bölgeye az miktarda hint yağı uygulayın. Birkaç dakika sonra ağzınızı suyla çalkalayın ve gün boyunca birkaç defa tekrarlayın.

 • Hint Yağı Uykusuzluğa İyi Gelir

Uykusuzluk çekiyorsanız, hint yağı size yardımcı olabilir. Uykusuzluk sorunu için zararlı ve bazen alışkanlık yapan uyku ilaçları kullanmak yerine, uyumadan önce göz kapaklarınıza hint yağı sürün. Vücudunuz, yağı emerek sağlıklı dolaşımı teşvik eder ve hızlı bir şekilde uyumanıza yardımcı olur.

Hint Yağının Cilde Faydaları

Hint Yağı Deri Çatlaklarını Önler

Çatlak izleri sıklıkla hamilelik ve hızlı kilo alımından kaynaklanır. Ancak çatlak izleri, yaşlanma, hormonal dengesizlik, ani kilo kaybı ve şişme sonucu da oluşabilir. Hint yağı, çeşitli cilt rahatsızlıkları için en iyi tedavilerden biri olarak bilinir. Zengin içeriği ve içerisindeki çeşitli yağ asitleri, çirkin izlerden kurtulmak için mükemmel bir nemlendirici görevi görür ve etkili bir işlem yapar.

Parmaklarınızı kullanarak, etkilenen bölgeyi kapatacak şekilde yeterli miktarda hint yağı sürün. Biraz daha nem eklemek isterseniz 2 çorba kaşığı hindistancevizi veya badem yağını bir çorba kaşığı hint yağı ile karıştırabilirsiniz. Uygulama yapılan alanı ince bir pamuklu bez ile kapatın. Bu yağın derinlemesine nüfuz etmesini sağlamak için bezi alanda yaklaşık 15-20 dakika bekletin. Çatlak işaretlerinizin görünümünde önemli bir azalma görmek için bu işlemi düzenli olarak tekrarlayın.

Hint Yağı Akne Ve Sivilceyi Tedavi Eder

Vücutta sık bir şekilde görülen sivilce ve akneler, gözeneklerinizde biriken yağların bir sonucu olarak cildin tahriş olmasına ve iltihaplanmasına neden olur. Bugün piyasada bulunan akne ve sivilce ilaçlarının birçoğu, cildi kurutan benzoil peroksit ve salisilik asit içermektedir. Hint yağı ise cildi kurutmadan, cilt üzerindeki kiri, ölü hücreleri, aşırı yağları ve olası bakterileri yok eder.

Bir kâse kaynar suyu sabit bir yüzeye koyun ve bir havlu alın. Havluyu başınızın üstünde tutarak, su kabının üzerine yaslanın. Bunu yapmak, hint yağının cildinize derinlemesine nüfuz etmesini sağlaması için gerekli olan gözenekleri açacaktır. Yüzünüzü birkaç dakika boyunca kâsenin üzerinde tutun. Bir bez alın ve ılık suyla nemlendirdikten sonra beze az miktarda, hint yağı sürün. Etkilenen bölgeyi hafifçe bu bezle ovalayın. Bu yağı bölgeye uygularken küçük dairesel hareketler yapın. Bu uygulamayı gece uyumadan önce yaparak sabaha kadar bekletin. Uyandığınızda, yağı silmek için nemli bir havlu kullanabilirsiniz. Daha sonra gerekli gerginliği sağlaması için soğuk suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz. En iyi sonuçlar için, bu adımları 12 ile 14 gün boyunca günlük olarak tekrarlayın. Bu işlemi haftada birkaç kez yaparak sivilceleri ve akneleri maksimum seviyede önleyebilirsiniz.

Not: Soğuk su gözeneklerinizi küçültür, ılık su ise gözeneklerinizi açar.

Hint Yağı Derin Bir Yüz Temizleyicisidir

Sivilce tedavisi ile birlikte hint yağı, derin bir yüz temizleyici olarak kullanılabilir. Cildinizi kurutan yüz temizleyicilerde bulunan sert kimyasalların aksine, hint yağını derin bir temizleyici olarak kullanmak, izlerden hızlı bir şekilde kurtarır, kir, bakteri, ölü cilt hücrelerinden arındırır ve derinlemesine temizler.  Avucunuzun içinde bol miktarda hint yağı dökün. Cildinize yavaş bir şekilde sıkı hareketler kullanıp masaj yaparak uygulayın.

Hint Yağı İnce Çizgileri ve Kırışıklıkları Giderir

Hint yağı, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için mükemmel bir yoldur. Çünkü bu yağ, cildinize derinlemesine nüfuz ederek elastin ve kollajen üretimini teşvik eder. Deride bulunan bu 2 bileşen, derinin esnekliği ve gerginliğinden sorumludur. Hint yağının yumuşatıcı özellikleri sayesinde cilt bu yağı, hızlıca emer, yüzü nemlendirir ve dolgunlaştırır. Bu durum da ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmada önemlidir. Yüzünüzü düzenli olarak kullandığınız yüz temizleyicinizle veya soğuk suyla temizleyin. Bir havlu kullanarak cildinizi kurulayın. Avuç içinize az miktarda hint yağı dökün ve küçük, dairesel hareketlerle yağı yüzünüze nazikçe yedirin. Her gün bu işlemi tekrarlayın.

Hint yağının cilde faydalarını ayrıntılı olarak öğrenmek için Hint Yağının Cilde Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Hint Yağının Saça Faydaları

Hint Yağı Saçı Hızlı Bir Şekilde Uzatır

Hint yağı, saç kökleri üzerinde düzenli olarak kullanıldığında, saç uzamasını artırır, saç hasarını azaltır ve saçları nemlendirerek daha parlak ve dolgun hale getirir. Ayrıca, saç derisinin kurumasını önler ve saçın genel sağlığını iyileştirir. Saç uçlarına uygulandığında, kabarmayı azaltarak bölünmüş uçları onarmaya yardımcı olur. Parmak uçlarınızı kullanarak kafa derinize ve saç köklerinize hint yağı sürün. Saç derinize eşit şekilde dağıtın. Saçınızı plastik bir bone ile örtün ve başınızı bir havlu ile sarın. Yağın en az 10-15 dakika saçınızda kalmasına özen gösterin. En iyi sonucu almak için bu işlemi her hafta tekrarlayın.

Hint Yağı Saçkıranı Tedavi Eder

Nispeten yaygın bir cilt durumu olan saçkıran sorunu mantardan kaynaklanır ve halka şeklindedir. Hint yağı, saçkıran sorunu için mükemmel bir tedavi yöntemidir. Hint yağının etkenlerinden olan undesilenik asit maddesi enfeksiyonu yok eden bir antifungal özellik olarak görev yapar.

Hint Yağının Zararları

Hint yağının cilde faydaları ve hint yağının saça faydaları olduğu istenmeye bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Genelde hint yağının zararları ve yan etkileri aşırı kullanılması ve içeriğinde bulunan bileşenlere karşı alerjisi olanlarda daha sık görülür.

 • Mide bulantısı ve kusmaya neden olur. sindirim sistemi üzerinde olumsuz etki gösterebilir
 • İshale neden olur. Kabızlık için kullanıldığında etkili olan bu doğal yağ bazen ishale neden olabilir
 • Yüze hint yağı sürüldüğünde bazen deride döküntüye neden olabilir
 • Cilde tahriş, yanma ve kaşıntıya neden olabilir
 • Dilde ve dudakta şişmeye neden olur
 • Fazla tüketildiğinde nefes darlığına neden olabilir

Hint yağı alerjik tepkileri olan bir yağdır kesinlikle kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Hint Yağının İçeriği

Mineraller ve vitaminler bakımından zengin olan hint yağının içeriği ise;

 • Protein
 • E vitamini
 • Risinoleik asit
 • Oleik asit
 • Linoleik asit
 • Linolenik asit
 • Stearik asit
 • Palmitik asit
 • Dihidroksi stearik asit

İçeriğinde bulunan faydalı asitlerden dolayı kozmetik, krem ve sağlık alanında çok sık kullanılmasını sağlamaktadır.

Hint Yağı Sakal İçin Kullanılır Mı

Sakal hint yağı sürmek olduk faydalı ve yararlıdır. Sakal dökülmesini önleyen sakalların daha gür olmayı sağlayan bu yağ ayrıca sakal uzatmak için çok etkilidir.

Az miktarda hint yağını sakalaınıza masaj yolu ile uygulamanız yeterlidir. Kan akışını hızlandırıcı etkisi olan bu yağ ile sakallarınız daha hızlı uzayacaktır.

Hint Yağı Kullananlar

Hint yağı kullananlar yaptıkları yorumlarda cilde ve saça faydası olan bu yağı düzenli olarak kullandıklarını dile getirmişlerdir. Kırışıklıkları önleyen ve cildi canladıran bu yağı ayrıca saç dökülmesini önlediği gibi saçların daha sağlıklı olmasını sağladığını söylemişlerdir.

Hint Yağı Hakkında Tüm Sorular

Hint yağı hakkında sıkça sorulan bazı soruların cevaplarını sizinle paylaşmaya çalışacağım.

Hint yağı nerede satılır 

Hint yağını satın almak için eczane yada aktarları tercih edebilirsiniz. Hint yağı aktar ve eczanelerde satılmaktadır.

Hint yağı alerji yapar mı

Etkili olduğu kadar aşırı kullanılması alerjiye neden olan bu doğal yağ ayrıca hassas cilde sahip olanlarda alerji ye neden olur.

Hint yağı tüylenme yapar mı

Hint yağı kullananlar uzun süreli kullanıma bağlı olarak tüylerin ve kılların artmasına neden olduğunu söylemişlerdir.

Hint yağı cildi sıkılaştırır mı

Cildi nemlendiren ve sıkılaştırın bu doğal yağ cildin daha genç ve sağlıklı görünmesinde etkilidir.

Hint yağı dudağa sürülür mü

Hint yağını dudaklarınıza sürerek dudakların bakımlı olmasını sağladığınız gibi çatlayan ve kuruyan dudakların kendini yenilemesini sağlarsınız.

Hint yağı gebelikte kullanılır mı

Gebelik ve emzirme döneminde asla kullanılması tavsiye edilmez. Hint yağı düşüğe neden olabileceği gibi bazı istenmeyen gebelik sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Hint yağı göz altına sürülür mü

Göz altı morlukları ve göz altı şişmesini önlemek için hint yağını göz altına az miktarda ince tabaka halinde sürülmesi gerekmektedir. Kullanırken gözünüzün içerisine kaçmamasına dikkat etmelisiniz.

Hint yağı kaşa sürülür mü

Hint yağını daha gür ve canlı kaşlara sahip olmak için kullanabilirsiniz. Seyrek kaşlar üzerinde harika etki gösteren bu yağı az miktarda pamuğa damlatıp kaşlarınıza sürmeniz yeterlidir.

Hint yağı mantara iyi gelir mi

Hint yağı enfeksiyon önleyici etkisinden dolayı mantar tedavisinde alternatif destekleyici tedavi yöntemi olarak kullanılır. Mantar ile savaşarak bu bölgenin sağlıklı olmasını sağlar.

Hint yağı saça uçlarına sürülür mü

Hint yağını saçınıza sürebileceğiniz gibi sadece saç uçlarına sürerek kullanabilirsiniz. Tavsiyem banyo öncesi bütün saçınıza sürün ve saç diplerine masaj yaparak yedirmeniz.

Hint yağı şampuana katılır mı

Kullandığınız şampuana hint yağını ekleyerek kullanabilirsiniz.

Hint yağı yüze sürülür mü

Hint yağı temiz cildinize ve yüzünüze sürebilirsiniz. Gözenekleri tıkamayan bu yağı masaj yaparak süzünüze yedirmeniz gerekmektedir.

Sizlere bu yazımızda hint yağının cilde faydaları ve hint yağının saça faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştık.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!