Funit 100 mg Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Funit 100 mg Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Funit 100 mg mantar tedavisinde kullanılan ve etkili sonuçlar veren bir ilaçtır. Genelde bayanların vajina bölgesinde oluşan mantar sorununu ortadan kaldırdığı ve yok ettiği bilinmektedir. Funit 100 mg Mikropellet Kapsül doktorların vajinal mantar enfeksiyonu için reçete ettiği gibi ayrıca vücudun her hangi bir yerinde oluşan mantar sorunu içinde kullanılmaktadır. Doktorların sıklıkla önerdiği funit 100 mg nedir, ne işe yarar, funit 100 mg nasıl kullanılır, yan etkileri, funit zararları ve faydalarından ayrıntılı olarak bu yazımızda bahsedeceğiz.

Funit 100 mg Nedir

Funit 100 mg mantar tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Oral yoldan alınan funit genelde yemekler ile beraber alındığında etkisi daha çok olmaktadır. Bu yüzden yemekle beraber alınması tavsiye edilmektedir. Funik etken maddesi ise sayesinde vajinal mantardan kurtulmak mümkündür. Funit mikropellet kapsül 100 mg itrakonazol ve kapsül boyar maddesi olarak azombine, patent mavi V, titanyum dioksit ve karamel renk içerir. Funit reçete ile satılan bir ilaçtır ve doktorunuzun tedavisine göre reçete yazılmaktadır. Funit 100 mg piayasada bulunan ürünleri ise;

  • Funit 100 mg 4 kapsül
  • Funit 100 mg 15 kapsül
  • Funit 100 mg 30 kapsül

Funit 100 mg Kapsül Ne İşe Yarar

Funit 100 mg Mikropellet Kapsül genelde vijanal mantar enfeksiyonlarının için kullanılan bir ilaç olmasına karşın cilt, ağız, gözler, tırnaklar ve iç organların mantar hastalıklarını (enfeksiyon) tedavi etmek için doktorlar tarafından kullanılmaktadır. Funit etkisi kanıtlanmış bir mantar ilacıdır. Mantar tedavisinde kullanıldığı gibi kaşıntı ve akıntıyıda tedavi ettiği bilinmektedir. Funit 100 mg antibiyotik etkiye sahiptir.

Funit 100 mg Kullanım Şekli

Doktorunuz yada eczacınız size nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Mutlaka tedavi yarıda bırakmamalı ve belirtilen tarihe kadar kullanmalısınız fazla kullanmak yada doz aşımı yapmak bazı sağlık sorunlarını tetiklediği bilinmektedir. Eğer aksi belirtilmedi ise funit kullanım şekli;

Funit mikropellet kapsül maksimum etki sağlamak için yemeklerden hemen sonra bir bardak su ile kullanılmalıdır. Günlük 200 mg’ın üzerindeki dozlar 2’ye bölünerek uygulanmalıdır.

Tedavi Programı
Vajinal mantar enfeksiyonu: Günde 1 defa 200 mg (2 kapsül), 3 gün süreyle veya günde 2 defa 200 mg (2 kapsül), 1 gün süreyle uygulanır. İtrakonazol’ün deri ve muköz membranlardan eliminasyonu plazma eliminasyonuna oranla yavaş olduğundan doku konsantrasyonları uzun süre yüksek kalır. Bu nedenle en iyi klinik ve mikolojik sonuçlar tedavinin kesilmesinden 1-4 hafta sonra elde edilir. 12 yaşın altındaki çocuklarda ve yaşlılarda kullanımına dair bilgiler yetersizdir. Kesinlikle doz aşımı yapmayın.

Funit 100 mg Yan Etkileri

Klinik çalışmalarda en sık rastlanan yan etkiler dispepsi, bulantı, karın ağrısı, hazımsızlıkdır. Nadiren baş ağrısı, karaciğer enzimlerinde geçici yükselme, menstruel düzensizlikler, kaşıntı, deri döküntüsü, ürtiker, anjiyoödem gibi allerjik reaksiyonlar görülebilir. Uzun süre kullanımda (1 ay) altta yatan önemli hastalığı olan ve aynı anda çeşitli ilaç kullanan hastalarda hipokalemi, ödem, hepatit ve saç kaybı gözlenmiştir. Eğer başka ilaç kullanıyorsanız kesinlikle bunu doktorunuza bildirmelisiniz.

Funit 100 mg yüksek dozda gebe farelere verildiğinde ciddi yan etkileri görülmüştür. Hamilelik döneminde kullanılması tavsiye edilmez. Emziren anneler gerekmedikçe kullanmaları tavsiye edilmez anne sütüne geçtiği bilinmektedir. Mantar hastalığı ileri evrede ise hamile ve emziren anneler doktor gözetiminde kullanmalıdır.

Funit Kullanıcı Yorumları

Funit kullananların yaptıkları yorumlarda genelde ilacı mantar tedavisi için doktorun reçete ettiğini ve çok etkili olduğunu söylemişlerdir. Tırnak mantarı yada vajinal mantar tedavisinde etkili sonuç vermesine karşın yan etkilerini gören bazı kullanıcılar forum, sözlük yada sosyal medyada kesinlikle belirtilen dozda ve doktorunuzun belirtiği şekilde kullanılması gerektiğini paylaşmıştır. Her ilacın yan etkileri vardır genelde dozunda ve belirtilen şekilde kullanıldığında yan etkiler çok nadir görülmektedir.

Funit 100 mg Prospektüs

Funit Prospektüs bilgilerini mutlaka ilaç size reçete edildiğinde okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Unutmayın en güncel bilgiler reçete kağıdında yazmaktadır.

Geri Ödeme Kodu A03228
Satış Fiyatı 24.45 TL [ 14 Temmuz 2017 ]
Önceki Satış Fiyatı 24.45 TL [ 7 Temmuz 2017 ]
Original / Jenerik Jenerik İlaç
Reçete Durumu Normal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu 8699540180215
Etkin Madde Itrakanazol
ATC Kodu J02AC02

Funit Eşdeğer İlaçlar 

ITRASPOR
ITRAXYL
SPORANOX

Funit 100 mg Fiyatları


FUNIT 100 mg 4 kapsül Fiyatı

Reçete Durumu Reçeteli Satılır 6.22 TL


FUNIT 100 mg 15 kapsül Fiyatı

Reçete Durumu Reçeteli Satılır 21.72 TL


FUNIT 100 mg 30 kapsül Fiyatı

Reçete Durumu Reçeteli Satılır 48.80 TL


Sizlere bu yazımızda funir tablet hakkında bilgi vermeye çalıştım. Funit zararları, yan etkileri ve kullanım şekli hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sitemizde verilen bilgiler asla doktor tavsiyesi değildir. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın ve eğer ilaç size reçete edildiyse mutlaka reçete kağıdını ayrıntılı okuyun en güncel bilgilere oradan ulaşmaya çalışın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!