Eumovate Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Eumovate Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Eumovate Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Vücutta kızarıklık ve kaşıntı başta olmak üzere alerjik reaksiyonları gidermek, şişlik, ödem oluşumuna yol açan kimyasallarla savaşmak, bu kimyasalları yavaşlatarak, etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilen Eumovate krem, topikal olarak deriye uygulanan bir iltihap giderici krem olma özelliği taşıyor.

Derideki iltihaplanmayı iyileştirip, tedavi eden Eumovate krem, kan damarlarını büzücü bir rol üstleniyor.

Kaşıntı, kızarıklık tedavisinde sıklıkla reçete edilen bu krem, atopik egzama vb. egzama çeşitlerine dair semptomları da kısa sürede gideriyor.

Bu yazımızda kısaca Eumovate krem nedir? Eumovate krem ne işe yarar? sorularını yanıtlamaya, bu kremi kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktalara değinmeye çalışacağız.

İşte, Eumovate merheme dair bilmeniz gereken detaylar:

Eumovate Krem Nedir?

25 ya da 50 gramlık tüplerde satışa sunulan Eumovate krem, iltihap giderici glukokortikoidler sınıfında yer alıyor.

Etkin maddesi klobetazon 17 bütirat olan Eumovate kremin yardımcı maddeleri arasında ise setostearil alkol, gliserol, sitrik asit monohidrat, sodyum sitrat, balmumu vb. maddeler bulunuyor.

Homojen bir kıvama sahip, beyaz renkli bu krem, su ile kolaylıkla yıkanıp, ciltten temizlenebiliyor.

Eumovate Krem Ne İşe Yarar?

Kaşıntı, kızarıklık, şişlik, ödem ve iltihap giderici özellikleri ile ön plana çıkan, enflamasyon tedavisinde reçete edilen bu kremin ne işe yaradığını yani kullanım alanlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Alerjik nitelikli egzamayı kısa sürede tedavi ediyor.
 • ‘Fotodermatit’(el, ense ve yüz gibi vücudun güneşe maruz kalan yerlerinde görülen döküntülerle karakterize bir cilt problemi) tedavisinde oldukça başarı gösteriyor.
 • İşitme kanalı dış bölümündeki iltihaplanmayı gideriyor.
 • Bebek bezi pişikleri dahil ‘alerjik dermatit’ tedavisinde reçete ediliyor.
 • Genellikle derinin yağlı bölümlerinde rastlanan iltihap ve kaşıntı ile karakterize olan seboreik dermatiti tedavi ediyor.
 • Israrlı kabartılar ve deri döküntüleri ile belirgin bir cilt sorunu olan ‘prurigo nodülaris’ tedavisinde işe yarıyor.
 • Böcek ısırıkları, arı sokması semptomlarını yatıştırıyor.

Kısacası Eumovate merhem, hemen hemen bütün egzama ve dermatit tedavisinde başarı gösteriyor.

Kremin gereksiz ve yanlış kullanımı, ciddi yan etkiler doğurabileceğinden bu kremi mutlaka doktor reçetesi ile kullanmanızı öneriyoruz!

Eumovate Krem Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Bu kremi kullanırken bazı noktaları göz önünde bulundurduğunuz takdirde hem krem kullanımından maksimum sonuç ve verim elde edebilir hem de bazı olası yan etkilerle yüzleşmekten korunabilirsiniz.

Olası yan etkilerle yüzleşmemek adına göz önünde bulundurmanız gereken bu noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İlacın etkin ya da yardımcı maddelerine karşı aşırı bir hassasiyetiniz varsa bu kremi kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Sizde henüz tedavisi tamamlanmamış bir cilt enfeksiyonu, akne vulgaris, gül hastalığı ya da inflamasyonsuz bir kaşıntı mevcutsa bu kremi kullanmamalısınız.
 • Sizde suçiçeği, uçuk vb. herhangi bir viral iltihaplanma, Candida vb. mantar, bakterilerden kaynaklanan cilt lezyonu(impetigo vb.) varsa bu kremi asla kullanmamalısınız!
 • Bebeklerde ve 12 yaş altı çocuklarda bu kremin uzun süreli kullanımından kaçınmalısınız. Tedaviyi maksimum 7 gün ile sınırlandırmalı, tedaviye muhakkak doktor reçetesi ile başlamalısınız.
 • Bu kremi sivilceli olan yüzünüze asla sürmemelisiniz.
 • Daha önce bu kremle tedavi gördüyseniz, aynı bölgeye topikal olarak bu kremle 3. kez tedavi uygulamamalısınız.
 • Tedavi esnasında iltihaplanmanın yaygınlaşması durumunda Eumovate merhem kullanımını kesmeli, antibiyotik tedavisi için doktorunuza danışmalısınız.
 • Kasık, genital bölge, ayakparmakları arası vb. mantar görülebilecek yerlerde tedavi amacıyla bu kremi kullanmamalısınız. Bu kremin egzama gibi bazı hastalıkların tedavisinde kullanıldığını, farklı amaçla ve başka sorunları tedavi amacıyla kullanılmaması gerektiğini unutmamalısınız. Aksi halde diğer deri sorunlarının durumunun daha da ağırlaşmasına neden olabilirsiniz.
 • Kremin göz, ağız ve burun gibi mukozal alanlarla temasından sakınmalı, temas halinde ilgili bölgeyi bol suyla yıkayıp, kremden arındırmalısınız.
 • Kremin yüzle temasından sakınmalısınız.
 • Hamileyseniz, hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız ya da bebeğinizi emziriyorsanız; bu kremi kullanıp kullanamayacağınıza dair tedavi başlangıcında doktorunuza danışmalısınız.
 • Yaşlılarda tedavi amacıyla bu kremi en küçük dozda ve en az zaman aralığında kullanmalısınız. 7 günden daha fazla bir süreliğine bu kremi kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Kullanım esnasında doz aşımına kaçmamalı, doz aşımı söz konusu olduğunda doktorunuza ya da eczacınıza danışmalısınız.

Eumovate Krem Nasıl Kullanılır?

Bu kremi mutlaka doktorunuzun reçetede belirttiği sıklıkta ve süre boyunca kullanmaya özen göstermelisiniz.

Doktorunuz aksini iddia etmediği takdirde kremi günde bir ya da iki sefer incecik bir tabaka halinde cildinizdeki lezyonların üzerine sürmelisiniz.

Yaklaşık dört hafta boyunca bu işlemi düzenli olarak tekrar etmelisiniz.

4 hafta sonrasında doktorunuza yeni tedavi için tekrar görünmeli, doktorunuz tarafından reçete edilen yeni ilacı kullanmalısınız.

Eumovate Fiyat 

Bu krem, yaklaşık 17 TL’ye eczanelerde reçetesiz satılıyor. Reçete ile almak istediğinizde ise krem, SGK tarafından karşılanıyor.

Ürünü mutlaka doktor reçetesi ile kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Eumovate Krem Kullananlar Yorumları

Bu kremle ilgili araştırma yaptığımızda internette, bloglarda, sözlüklerde, online eczanelerde bu kremi kullanan kişilerin yorumlarını görebiliyoruz.

Egzama şikayeti bulunan pek çok kişi, doktor reçetesi ile bu kremi ortalama 1 ay kullandıktan sonra şikayetlerinin önemli ölçüde azaldığını anlatıyor.

Kremin topikal olarak cilde uygulandıktan hemen sonra kaşıntı, kızarıklık ve şişliği aldığı, daha ilk günlerde bile mükemmel bir etki gösterdiği yorumlarda belirtiliyor.

Herkesin cilt sorunu, cilt hassasiyeti farklı olduğundan kremin sizde işe yarayıp yaramadığını ancak doktor reçetesi sonrasında kremi düzenli kullandığınızda anlayabilirsiniz.

Eumovate Krem Yüze Sürülür Mü

Eumovate egzama kremi kortizonlu bir krem olduğundan asla gerekmedikçe yüze sürülmemelidir. Yüze sadece sorunlu bölgeye sürülen bu krem asla yüzün tamamına sürülmemeli ve yüzde kullanılacaksa uzun süre uygulanmamalıdır. Eğer yüzünüzde yara, yanık, sivilce ve roza varsa asla yüzünüze sürmemelisiniz.

Eumovate Krem Genital Bölgeye Sürülür Mü

Eumovate krem genital bölgeye sürülmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gereken kremlerden biridir. Genital bölgede kaşıntı ve egzama için kullanılmasına karşın mantar yada enfeksiyon varsa asla kullanılmamalıdır.

Eumovate Krem Emziren Anneler Kullanabilir Mi

Emziren anneler doktoruna kremi reçete etmeden önce bebek emzirdiğini mutlaka söylemelidir. Emziren annelerin kortizonlu krem kullanmaları sakıncalı olabilir.

Eumovate Krem Bebeklerde Kullanılır Mı

Eumovate krem bebeklerde doktor gözetiminde ve en fazla 7 gün boyunca kullanılan kremlerden biridir. Bebeklerde ve 12 yaşından küçüklerde görülen egzama, bebek bezinin neden olduğu tahriş ve pişik için sadece sorun olan bölgeye 7 günden fazla uygulanmamalıdır.

Eumovate Krem Egzamaya İyi Gelir Mi

Bu krem en iyi egzama kremlerden biridir ve egzama tedavisinde sıklıkla reçete edilir. Egzama, alerjik egzama, kaşıntılı egzama, seboreik dermatit için kullanılır.

Eumovate Krem Hamilelikte Kullanımı

Hamilelerin ve hamile kalmayı düşünenlerin kesinlikle kullanmaması gereken kremlerden biridir. Hamileliğin ilk 3 ayında sadece yarar zarar durumuna göre doktorunuz size reçete edebilir.

Eumovate Krem Sivilce İçin Kullanılır Mı

Bu krem asla sivilcei akne ve iltihaplı sivilceler için kullanılmaz ve sivilcelerin olduğu bölgeye sürülmez.

Eumovate Krem Kortizonlu Mu

Eumovate krem kortizonlu kremler sınıfında bulunan ilaçlardan biridir.

Eumovate Krem Kaç Gün Kullanılır

Eumovate krem yetişkinlerde tedavi süresi en fazla 4 haftadır. Krem 2 ile 4 hafta içerisinde kesin sonuç vermektedir. Bebeklerde ve çocuklarda kullanım süresi en fazla 7 gündür. Aynı şekilde yüze sürülecekse kullanım süre 7 günden fazla olmamalıdır.

Eumovate Krem Yaraya İyi Gelir Mi

Eumovate asla açık yara yada yanığa sürülmemelidir. Cilt yüzeyinde meydana gelen yaralanmalar için kesinlikle bu kremi kullanmayınız.

Eumovate Krem Yan Etkileri

Bu kremin kullanımı, tıpkı diğer topikal krem, merhem vb. ürünlerin kullanımında olduğu gibi istenmeyen bazı yan etkilere neden olabilir.

Bu yan etkiler, daha çok kremin içeriğindekilere karşı hassasiyeti yani alerjisi bulunan ya da doz aşımına kaçan kişilerde görülür.

Olası yan etkileri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Ciddi yan etkiler:

 • Deri döküntüleri, deri kaşıntıları, dil, dudak ve gırtlakta şişme vb. aşırı duyarlılık reaksiyonları

Bu kremin ölümcül sonuçlar doğurabilecek ciddi yan etkileri arasında bulunuyor.

Bu etkiler, acilen hastaneye yatırılmanızı ve tıbbi müdahale görmenizi gerektirebileceğinden vakit kaybetmeksizin size en yakın hastanenin acil bölümüne görünmelisiniz.

Yaygın görülen yan etkiler:

 • Bölgesel kaşıntı ve ağrı

Çok seyrek görülen yan etkiler:

 • Asıl hastalık belirtilerinin şiddetlenmesi
 • Kilo artışı ve şişmanlık
 • Deride yanma, kızarıklık ve döküntü
 • Kan basıncında yükselme
 • Glokom(göz içi basıncında artış)
 • Kemik erimesi(osteoporoz)
 • Kandaki kortizol hormonundaki azalma
 • Yüzde yuvarlaklaşma
 • Vücutta aşırı kıllanma
 • Deri renginin değişmesi
 • Fırsatçı enfeksiyonlar
 • Çocuklarda kilo ve ağırlık artışı, gelişmede gerileme
 • Alerjik temas dermatiti
 • Kandaki şeker miktarında artış
 • Gözde katarakt oluşumu

Bu kremin nadir görülen lakin son derece ciddi yan etkileri arasında bulunuyor.

Yan etkilerle karşılaşmanız halinde krem kullanımını bırakıp, doktorunuza görünmeyi ihmal etmemelisiniz!

Bu kremi 25 0C oda sıcaklığının altında, çocuklarınızın erişemeyeceği bir yerde ve kendi ambalajında muhafaza etmelisiniz.

Kremi son kullanma tarihi ile uyumlu bir şekilde kullanmalısınız.

Bu yazımızda Eumovate merhem faydaları ile ilgili merak edilenleri cevaplandırmaya çalıştık.

Daha önce Eumovate merhem ile tedavi gördüyseniz ya da şu an bu kremi kullanıyorsanız; kullanıcı yorumlarınızı yazımızın yorum kısmına yazıp, deneyimlerinizi okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!