Ceviz Yağının Cilde, Saça Faydaları ve Zararları

Ceviz Yağının Cilde, Saça Faydaları ve Zararları

Cevizin Omega-3 yağları, protein, antioksidanlar, bitki sterolleri, magnezyum, bakır, Vitamin A, D, vb. İle dolu olduğu bilinmektedir. Kahvaltı gevrekleri, salatalar, makarnalar, tatlılar, enerji barları gibi çeşitli lezzetli yiyecekler yapmak için yaygın olarak kullanılır. Ceviz yağı, cevizden elde edilen yağdır ve farklı amaçlar için de kullanılmaktadır.  Temin edilebilen, soğuk preslenmiş ve rafine edilmiş 2 çeşit ceviz yağı vardır. Soğuk preslenmiş organik ceviz yağı, genel vücut sağlığımız için oldukça önemlidir. Rafine yağ ise genellikle güzellik ve kozmetik için kullanılır.

Bu yağ, mineralleri ve besinleri nedeniyle sağlık artırıcı çeşitli özelliklerden oluşur. Her 2 tür ceviz yağı da özellikle linoleik, gama-linolenik ve oleik asitler içerir. Bu yağların birçoğu aynı zamanda antioksidanlar ve antienflamatuar bileşikler olarak da işlev görür. Hızlı enerji dönüşümü ve faydalı etkileri nedeniyle büyük ölçüde iyi yağ formları olarak bilinir.

Ceviz Yağının Faydaları Nelerdir?

Ceviz yağı, antioksidanlar, melatonin, ellagik asit, omega 3, 6, 9 ve bitki besinleri yönünden oldukça zengindir. Kan dolaşımını iyileştirmek, kalp hastalıkları risklerini en aza indirmek, uykuya yardımcı olmak ve hormonları dengeli tutmak için sıklıkla kullanılır. Ceviz yağı ayrıca cilt sorunlarını gidermeye yardımcı B, B1, B2, E ve niasin vitaminleri ile doludur. Kırışıklık, enfeksiyon, iltihaplı cilt koşulları ve kuruluk tedavisinde ceviz yağı kullanılabilir.

Ceviz Yağı Aterosklerotik Plakların Gelişimini Ciddi Oranda Azaltır

Aterosklerotik plak (damar sorunu), vasküler bir hasara (damar yolu) cevaben kötü kolesterol, yüksek yağ alımı, insülin fonksiyonu ve enflamatuar süreçlerin bir kombinasyonundan kaynaklanır. Ceviz yağı, LDL taşıma proteini seviyelerini düşürmek için etkili olan, kolesterol içermeyen çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlar bakımından zengin oldukları için bu birikintileri azaltmaya yardımcı olur. Bu durum da, anti-enflamatuar yağın kendisinin yanı sıra, kan damarı duvarlarının birikme olasılığını azaltır. Bu, kalbinizin ve damarlarınızın sağlığını geliştirmek için mükemmel bir senaryodur.

Ceviz Yağı Kan Şekeri Seviyelerini Kontrol Altına Alır

Şeker hastalarının sıklıkla yaşadığı sorunlardan biri yüksek kan şekeri seviyesidir. Yağ içeren gıdalar, glikozun, kan dolaşımına emilimini yavaşlatır ve insülin seviyesini herhangi bir anda azaltır. Ek olarak, ceviz yağı, pankreasın adacık hücrelerinin zamanında insülin üretmeyi zor bulduğu durumlarda insülin sentezini artırmak için uyarıcı etkilere sahiptir. Bu düzeltmeler temel olarak tip 2 diyabet hastaları için yararlı olsa da, tip 1 diyabet hastaları için de oldukça yararlıdır. Tip 1 diyabet hastaları insülin üretemediğinden dolayı ceviz yağını doktor kontrolünde kullanabilirler.

Ceviz Yağı Kısırlık Riskini Yüksek Oranda Azaltır

Ceviz yağı, erkek kısırlığının yönetiminde çok yararlı bir araçtır. Çünkü başarılı bir hamilelik olasılığını önemli ölçüde artıran birkaç doğurganlık parametresini iyileştirir. Sperm sayısını artırırken aynı zamanda hareketliliğini ve genel morfolojisini de geliştirir (şekil). Anormal şekilli spermlerin dişi yumurtaya girmesi ve kaynaşması zor bir olasılığa sahiptir ve serviksin aşağısında bile hayatta kalma eğilimindedir. Bu yağ aynı zamanda kan akışını da iyileştirir, bu da sorunun kaynağıysa daha güçlü ereksiyonlar sağlar. Yapılan bir araştırmada erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) sorununa da iyi geldiği görülmüştür.

Ceviz Yağı Beyin İşlevini Geliştirir

Ceviz yağı bilişsel işlevlerin korunmasına yardımcı olmak, çeşitli nörodejeneratif koşulların (ALS, Demans, Alzheimer gibi) gelişimini tamamen geciktirmek veya engellemek için büyük umut vaat etmektedir. Bu hastalıkların büyük bir kısmı iltihaplanma ve anormal beyin proteinlerinin oluşumu ile ilgili olduğu için, iltihaplanma karşıtı nitelikte olan ceviz yağı bunun oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda beyine kan akışını yüksek oranda iyileştirir. Bu durum algısı tamamen açık bir zihin oluşturur.

Ceviz Yağı Kanser Riskini Düşürür

Doymamış yağlar doğal antioksidanlar olmakla birlikte, başta kansere neden olabilecek oksidatif hasarla mücadele ederken, özellikle ceviz yağı, kanser önleyici etkisinin ardında benzersiz bir mekanizmaya sahiptir.

Ceviz Yağı Uyku Sorunlarını Giderir

Ceviz yağı, doğal olarak zengin melatonin kaynağıdır. İnsanlarda uyku, uyanıklık döngüsünün düzenlenmesinde önemli olan ve karanlıkta uykunun başlatılmasına yardımcı olan, nörotransmiter adı verilen bir kimyasaldır. Melatonin ayrıca, uyku önleme eğiliminde olan stres hormonu kortizolünün etkilerini hafifletmeye yardımcı olur.

Ceviz Yağı Kemik Sağlığını Destekler

Ceviz yağı, uygun kemik mineralleşmesinin sağlanmasında önemli bir rol oynayan azimli bir vitamin olan mükemmel bir K Vitamini kaynağıdır. Kemiklerin, kuvvetini ve uzun ömürlü olmasını sağlamak ceviz yağı tüketilebilir. Bu durum kemik kırılmalarını önler ve aynı zamanda osteoporoz (kemik erimesi) gibi rahatsızlıklara neden olan kalsiyumun kemikten sızmasını en aza indirir.

Ceviz Yağı Migren Ataklarının Sıklığını Büyük Oranda Azaltır

Ceviz yağı, migren ataklarının tedavisinde ve önlenmesinde büyük umut vaat eden bir mineral olan adil miktarda magnezyum içerir. Yapılan araştırmalar, tamamlayıcı magnezyum tüketenleri, bu mineralde eksik olanlarla karşılaştırırken, yeterince mineral tüketenlerin, migren ataklarını çok az yaşadıklarını göstermiştir. Magnezyum, ayrıca kemik düzenleme ve kan damarı sağlığını içeren başka önemli fonksiyonlara sahiptir.

Ceviz Yağı Mantar Enfeksiyonlarını Giderir

Ceviz yağı, mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Ceviz yağı, etkilenen bölgeye lokal olarak veya sarımsak gibi diğer mantar önleyici maddelerle karıştırılarak uygulanabilir. Enfeksiyonlar ayrıca ceviz yağına birkaç damla çay ağacı yağı ekleyerek de tedavi edilebilir. Enfeksiyonların tekrarlamasını önlemek için, bu bitkisel yağın düzenli olarak uygulanması gerekir.

Ceviz Yağı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Ceviz yağı yüksek oranda kilo vermeye yardımcı olur. Salatalara ve yemeklere ceviz yağı eklemek tokluk hissi verir.

Ceviz Yağının Cilde Faydaları

Yaşlanma karşıtı etkisi ile bilinen ceviz yağı çok sık kullanılmaktadır. Mineraller ve vitaminler bakımından zengin olan bu yağ cildi nemlendirir ve cildin kendini yenilemesini sağlar.

Ceviz Yağı Kırışıklıkları Önlemeye Yardımcı Olur

Kırışıklıklara neyin sebep olduğunu hiç düşündünüz mü? En sık olarak, ciltte bulunan protein kollajen ve elastin seviyelerindeki azalmalar sebep olur. Yaşlandıkça, cildimizde bulunan bu proteinlerin miktarı azalır ve böylece kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Ceviz yağı, cildi besleyen ve bu proteinlerin vücudumuzda tükenmesini önleyen güçlü bir antioksidan besin olan E vitamini bakımından zengindir. Aynı zamanda bu yağ, cildi nemli tutar ve bu durum da cilde giren ve yapısal bozulmaya neden olan enfeksiyonların olasılığını azaltır.

Ceviz Yağı Sedef Hastalığına İyi Gelir

Sedef hastalığı, cildin yamalı pullu bölgeleri olarak ortaya çıkan kronik bir oto-immün hastalıktır. Ceviz yağı cildi nemlendirerek, hastalıkla ilişkili kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olur ve açık ülserlerin gelişmesi olasılığını azaltır. Ceviz yağının viskozitesi (akışkanlık direnci) nedeniyle geceleri uygulanması ve sabahları uyandıktan sonra yıkanması tavsiye edilir.

Ceviz Yağının Saça Faydaları

Ceviz yağını saça sürmek saçların dökülmesini önlediğini gibi saçların daha hacimli ve güçlü olmasını sağlar. Saçları kökten uca besleyen ceviz yağı haftada 2 defa saça sürmek yeterlidir. Saçlara sürdükten sonra 2 saat kadar bekleyip ılık su ile durulamanız yeterlidir.

Ceviz Yağı Saç Dökülmesini Önlemeye Yardımcı Olur

Ceviz yağı, saç derisine topikal olarak uygulandığında, saç köklerine kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabilecek iyi miktarda potasyum içerir. Birçok saç dökülmesi vakası foliküllerin besleyici ve oksijensiz açlıklarından kaynaklanır ve bu da saçların kaybedilmesine veya deri uyuşukluklarına neden olur. Nemlendirici özellikleri ( E Vitamini ve yağ içeriği sayesinde ) saç uzaması için elverişli bir ortamdan daha azına neden olabilecek kafa derisi bozukluklarının önlenmesine ve kepek sorunlarına yardımcı olur.

Ceviz Yağı Nasıl Kullanılır?

Ceviz yağı yemeklerde nasıl kullanılır ve yemek yağı cilde sürülür mü sorusu bu yağ hakkında bilgi almak isteyenler tarafından çok sık sorulmaktadır.

Ceviz Yağı Yemeklerde Nasıl Kullanılır

Ceviz yağı da aynen diğer farklı bitkisel yağlar gibi ısıtılıp kızartılması kesinlikle önerilmeyen bir yağ tipidir. Ceviz yağı hem içilebilir hem de losyon olarak kullanılabilir.  Her tür kullanımı oldukça fayda sağlayacaktır. Bundan dolayı şayet yenilmek istenirse salatalara, yemeklere ve soslara eklenmesi daha sağlıklı olacaktır. Ama losyon olarak kullanılacaksa direkt sorunlu bölgelere, masaj yapılarak uygulanabilir. Şayet yemeklerde veya salatalarda kullanmak istenilmezse 1-1.5 tatlı kaşığı içilebilir. Tadı biraz ağır olduğundan 1 bardak suyun içerisine 3-4 damla ceviz yağı eklenerek de tüketilebilir.

Ceviz yağında dikkat edilmesi gereken en önemli husus aşırı tüketilmemesidir. Aşırı tüketimi bazı hassas bünyelerde farklı tepkimelere yol açabilir. Alerjik reaksiyonlarla beraber kaşıntı oluşabilir. Ama yine de çok ağır komplikasyonlar bulunmamaktadır. Önerilen tüketim günde 1-2 çay kaşığı tüketimidir. Losyon olarak ise 7 ile 10 damla arası kadar kullanılmalıdır.

Ceviz Yağının Zararları

Her hangi bir zararı ve yan etkisi olmayan bu yağ aşırı tüketildiğinde yada cilde fazla sürüldüğün nadiren tahriş, kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir.

Ceviz Yağının Hakkında Bütün Sorular

Ceviz yağı bebeklerde kullanılır mı

Ceviz yağı bebeklerde kullanılmasına karşın gerekmedikçe 1 yaşından küçüklerde asla kullanılmamalıdır.

Ceviz yağı bronzlaştırır mı

Sağlıklı şekilde bronzlaşmak için ceviz yağı sürebilirsiniz. Ayrıca bu yağ cildi güneşin zararlı etkilerinden korur.

Ceviz yağı cilde sürülür mü

Ceviz yağı yıpranmış cildin kendi yenilemesi için etkili yağlardan biridir. Cilde direk uygulanmasında her hangi bir sakınca yoktur.

Ceviz yağı cilt lekelerine iyi gelir mi

Ceviz yağı ile cilt lekelerini yok etmek için lekelerin olduğu bölgeye pamuğa damlattığınız yağ ile silmeniz gerekmektedir.

Ceviz yağı saça sürülür mü

Saça ceviz yağı sürmek ilk olarak saç dökülmesini önlediği gibi saçların kökten uca beslenmesini sağlar. Haftada 2 defa saçlara az miktarda dökülür ve parmak uçları ile masaj yapılır.

Ceviz yağı egzamaya iyi gelir mi

Egzama ciltte tahrişe ve kaşıntıya neden olmaktadır. Egzamaya iyi gelen yağlardan biride ceviz yağıdır ceviz yağı egzamayı geçirmek ve tahrişi önlemek için kullanılabilir.

Ceviz yağı göz altına sürülür mü

Ceviz yağı göz altı kırışıklıkları, morlukları ve şişliği geçirmek için harika etkiye sahip bir kremdir. İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde göz altı morlukları ve kırışıklıklarına karşı kullanılır. Gece yatmadan önce az miktarda sürülür parmak uçları ile masaj yapılarak yedirilir.

Ceviz yağı hamilelikte kullanılır mı

Hamilelerin ve hamilelik şüphesi olanların kullanmasında her hangi bir sakınca yoktur.

Ceviz yağı tüylenme yapar mı

Genelde bu yağı kullananlar tüylenme yapar mı sorusunu sıklıkla sormaktadırlar.  Ceviz yağı yüze sürülen yağlardan biridir uzun süre uygulamak nadiren tüylenmeye neden olabilir.

Ceviz yağı mantara iyi gelir mi

El ve ayak mantarı tedavisinde alternatif tedavi yöntemi olarak ceviz yağı çok sık kullanılmaktadır. Ceviz yağını pamuğa damlatıp mantar olan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Ceviz Yağı Kullananların Yorumları

Ceviz yağı kullananların yaptıkları yorumları yorum kısmından okuyabilirsiniz. Ayrıca bu yağ hakkında sizler yorum yaparak bilgi verebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!